sarilik.gen.tr https://www.sarilik.gen.tr Sarılık, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sarilik.gen.tr Sat, 25 Jan 2014 00:00:00 +0000 Tue, 12 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 İdrarda Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/idrarda-sarilik.html Tue, 20 Nov 2018 10:39:03 +0000 İdrarda Sarılık, İdrar, böbreklerden ürinasyon biçiminde salgılanan, vücutta bulunan bakteri, virüs gibi vücuda yararı olmayan ve vücutta bulunması gerektiğinden fazla maddenin dışarı atılmasıdır. İdrarın kokusu, sıkl İdrarda Sarılık, İdrar, böbreklerden ürinasyon biçiminde salgılanan, vücutta bulunan bakteri, virüs gibi vücuda yararı olmayan ve vücutta bulunması gerektiğinden fazla maddenin dışarı atılmasıdır. İdrarın kokusu, sıklığı gibi rengi de önem arz etmektedir. Çünkü geçmişten günümüze kadar hastalıklar idrarın rengine bakılarak ilk tanı konmuştur. İdrar analizi, uzun yıllardır vücuttaki bilmediğimiz rahatsızlıkları, ortaya çıkaran bir yöntem olmuştur. Vücutta sirkülasyon halindeki bir çok madde ve fazla şeker, mantarlar, bakteriler ve proteinler sonunda idrara düşer. İdrar, vücuttaki atıkların atılmasında çok önemli rol oynar. Böbreğin kandan süzdüğü fazla su suda çözünebilen maddeler, idrar aracılığı ile dışarı atılır. Toksinler ve vücutta birikmesi zararlı olan  birçok madde, vücuttan idrar sayesinde atılır. İdrarın olması gereken renk orta açıklıkta sarı rengidir. Bu renk açık limonata rengini anımsatır. İdrarda sarılık normal bir durumdur, hatta adını ürokrom adlı bir pigmentten alır; fakat sarı renginin tonuna göre bu teori değişkenlik gösterir.

Koyu Sarı İdrar: Bu durum az sıvı tüketildiğini gösteriyor olabildiği gibi fazla B vitamini takviyeli ilaç yahut besinlerin fazla tüketildiğini gösterir. Bu durumda kişi suyu az tüketiyorsa miktarını artırmalıdır. Varsa B vitamini takviyesi doktor eşliğinde bırakmalıdır. Bu önemli bir durumdur. Hatta aşırı parlak  altın sarısı rengindeki idrar vitamin zehirlenmesinden kaynaklanmış olabilir.

Açık Sarı İdrar: Bu durum istenilen, sağlıklı bireyin idrar rengidir. Transparandır ve kokusu rahatsız etmez. Bu durum olması gerektiği kadar sıvı tükettiğimizi gösterir. Ancak idrarın rengi çok açıksa ve kişi sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsa bu durumda aşırı sıvı tükettiğini gösteriyor olabilir Ayrıca idrar renksiz ise ve kişi sık sık idrara çıkıyorsa bu vücudunun sıvıyı gerektiği kadar sindiremediğini ve diyabet olabileceğini gösterir.

Turuncuya Yakın Koyu Sarı İdrar: Bu durumda da vücudun sıvısız kalmış olma ihtimali olabildiği gibi turuncu yiyecekler olan (böğürtlen, havuç,pancar vb.) de idrarın bu renge dönüşmesine sebep olur. Ayrıca bazı ilaçlarda bu duruma nedendir. Aşırı turuncu hal alan kahverengimsi idrar birçok hastalığın göstergesi olabilir. Doktora başvurulması gerekir.

İdrardaki sarılığın istenilen gibi olmasını istiyorsak yeteri kadar su içmeliyiz. Sebebi dehidrasyon ise sıvı tüketimini azaltmalıyız. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi vitaminlerin de fazlasının zararlı olduğunu unutmamalıyız. İdrarın farklı renkli olmasında rahatsızlık duyuyorsak idrara renk veren besinleri az tüketmeliyiz.
]]>
Safra Kesesi Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/safra-kesesi-sarilik.html Wed, 21 Nov 2018 10:10:15 +0000 Safra kesesi sarılık, karaciğerden öğütülen safraların, vücudumuzda bulunan karaciğerin altında oluşan, adından da anlaşılacağı gibi, kese şeklindeki bir yapıdır. Safra kesesi, safranın daha koyu kıvamlı hale gelmes Safra kesesi sarılık, karaciğerden öğütülen safraların, vücudumuzda bulunan karaciğerin altında oluşan, adından da anlaşılacağı gibi, kese şeklindeki bir yapıdır. Safra kesesi, safranın daha koyu kıvamlı hale gelmesine yardımcı olur. Bu kese armut şeklinde, karaciğerin alt tarafında yer almaktadır. Kesenin uç kısımları vücudun alt tarafında kalmaktadır.Uzunluğu 12 cm kadar, genişliği ise 5 cm kadar olabilmektedir. Safra kesesi balon gibi genişlediğinden patlama olasılığı düşük bir ihtimaldir ve içine 250 cm küp sıvı alabilmektedir.

Safra kesesi parçaları,

Safra kesesi  üç parçadan oluşmaktadır. Altında ve önünde bulunan geniş tarafına kese tepesi denir. Üst tarafına kese gövdesi, Yukarıdan arkaya doğru uzanan kısmına da kese boynu denmektedir. Safra kesesinin görevi, vücuttaki safrayı depolamaktır. Safra kesesi bulaşıcı bir sarılık değildir. Safra kesesinin bulunduğu bölgedeki kanallarda, kist, tümör, taş veya daralma, safranın tamamen tıkanmasına sebep olabilir. Tıkanmanın olduğu bölgede sarılık başlar ve biz bu sarılığa tıkanma sarılığı ya da tıp dilinde mekanik ikter deriz. Başka bir sarılıkla, bu sarılığı karıştırmamak gerekir. Sarılıklar, mikrobik yollardan dolayı olduğunda, bulaşıcı olabilme ihtimalleri vardır. Fakat safra kesesinde olan sarılık, tabiri caizse, yolun tıkanmasından dolayı oluşan karışıklıktan meydana gelen sarılık olduğundan, bulaşma söz konusu değildir.

Safra kesesi sarılık nasıl anlaşılır

Safra kesesinde sarılık ilk önce gözlerden belli olur. Gözlerde aklar sararmaya başlar. Şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma ,sıtmalanma ve terleme görülebilir. Dışkıda renk açılmaya başlar ve ince bağırsağa safra gidemediği için dışkı yumuşar ve yağlanma olur. Hastada sarılık gün geçtikçe artar ve tüm vücuduna yayılır. Sarılık tomografide ve MR da görülür. Tedavisi genelde ağız yoluyla yapılan ERCP yöntemiyle, yani kapalı ameliyatla yapılır. Açık ameliyat mümkün olduğunca yapılmamalıdır. Sarılık olan hastanın hayati risk taşıdığı görülmektedir. Çok dikkatli ve emin ellerin bu ameliyatı yapmaları gerekir. ERCP denilen yöntem kısa sürer ama hastanın biraz dişini sıkması gerekir.

Safra kesesindeki sarılık, ERCP yöntemiyle yani endoskopiyle, ağızdan ince bir boru ile ucunda kamera ile girilerek yapılan bir yöntemdir. Kanaldan taşların çıkarılması, tıkanıklığın giderilmesi ve dar olan kısmın genişletilmesi, bu yöntemle olur. 
]]>
Gözde Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/gozde-sarilik.html Thu, 22 Nov 2018 02:51:13 +0000 Gözde Sarılık, herhangi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Gözlerde sarılığı şöyle özetleyebiliriz. Gözler, vücudun en geç gelişen ve en erken yaşlanan organıdır. İki kapak arasındaki kısım yaş ilerledikçe, beyaz Gözde Sarılık, herhangi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Gözlerde sarılığı şöyle özetleyebiliriz. Gözler, vücudun en geç gelişen ve en erken yaşlanan organıdır. İki kapak arasındaki kısım yaş ilerledikçe, beyazlığını sararmaya bırakır. Yani kirli bir beyaz halini alır ve bu durumda da aniden değil yavaş yavaş gerçekleşir. Yaşlılığa bağlı olarak gözlerdeki bu sarılık normal karşılanabilir. Eğer sarılık erken yaşlarda veya çocukluk dönemlerinde görülüyor ise kesinlikle normal karşılanmamalı ve doktora başvurulmalıdır. Kişi gözlerindeki sarılığın sebeplerini öğrenmeli ve zaman kaybetmeden tedaviye başlamalıdır. 

Gözlerde Sarılık Neden Olur

İnsan kanında bilirubin diye bir madde bulunmaktadır. Kandaki bilirubin miktarı 1 mgdir. Eğer bu değer 2 ile 3 arasına çıkarsa göz aklarında sararmalar görülebilmektedir. İnsan kanında indirekt olarak bilirubin adı verilen madde, karaciğere gelerek bilirubine dönüşür. Karaciğerden sonra safraya ve oradan da bağırsaklara giderek, kana karışmayan kısmı dışkı yoluyla dışarı atılır. Eğer safra yollarında sorun var ise bağırsaklara gitmez bu da sarılığa sebep olur. Göz akında sarılık ve deride sarılık var ise safra kesenizde veya karaciğerinizdeki ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu durumu ciddiye almalı, doktora gidilmeli ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Tetkikler sonucunda sarılığın sebepleri öğrenilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.
]]>
Obstrüktif Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/obstruktif-sarilik.html Thu, 22 Nov 2018 08:17:54 +0000 Obstrüktif sarılık, Obstrüktif (tıkanma)sarılığı safra kanallarının tıkanması sonucu meydana gelen bir sarılık türüdür. Genellikle yaşlılarda ve kadınlarda daha sık görülmektedir. Karaciğer gün içerisinde nor Obstrüktif sarılık, Obstrüktif (tıkanma)sarılığı safra kanallarının tıkanması sonucu meydana gelen bir sarılık türüdür. Genellikle yaşlılarda ve kadınlarda daha sık görülmektedir. Karaciğer gün içerisinde normal olarak bir litre kadar safra üreterek safra kanallarına gönderir. Bu kanallardan safra kesesine geçer. Safra kesesine gelen safra, buradan sindirim kanallarına ve 12 parmak bağırsağına gönderilir. Böylelikle vücut almış olduğu besinleri sindirir. Safra kesesinde ve sindirim yollarında tıkanma olduğunda obstrüktif sarılık meydana gelir. Özellikle safra kesesi taşları ve safra yolu kanserleri nedeninden tıkanma sorunu yaşanır.Bu sarılık safra kesesi ve safra yollarının tıkanmasıyla veya daralmasıyla meydana gelen bir sarılık olduğundan, tıkanma sarılığı veya tıptaki adıyla mekanik ıkter denir. Obstrüktif sarılık, her hangi bir mikrop veya enfeksiyona bağlı olmadığından bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır.

Obstrüktif sarılık tanısı,

Safra kesesi ve safra kanalları tıkalı olan bir hastada, ilk belirgin özelliği gözlerin ak tabakasının sararmasıyla başlar. Daha sonra yüzlerde, boyunda, vücutta, kol ve bacaklarda sarı renk görülür. Gövdeye  yayılan obstrüktif sarılık, idrar rengini sarı karışımı koyu kahverengine dönüştürür. Hastanın büyük abdesti kil rengini alarak çok kötü kakar. İnce bağırsağa tıkanmadan dolayı safra akmadığından dışkı yumuşak ve yağlı olur. Şikayetler ani olacağı gibi yavaş yavaş da gelişir.

Obstrüktif sarılık nasıl teşhis edilir, 

Teşhiste kan incelenmesi önemlidir. Kan bilirubin, alkalen fosfatas gibi değerlerde yükselme görünür. Karaciğer fonksiyon testlerine bakılır. Safra kesesi ve safra yollarının ultrosonografisi çekilir. Tomografi ve MR ile safra kesesi görüntülenerek, milimetrik kalküller gözlenir. Bunlar safra kesesini en çok tıkayanlardır. Bir diğer teşhis yöntemi ise ERCP bu teknikle hastanın ağız yolundan girilerek yemek borusu ve mideden geçilip, 12 parmak bağırsağına ulaşılarak safra kanalları görüntülenir. Uygulanan bu yöntemle aynı zamanda tıkalı kanallar temizlenir.
]]>
Dilde Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/dilde-sarilik.html Fri, 23 Nov 2018 06:09:42 +0000 Dilde sarılık, dil sararması farklı bir adıyla dildeki pas lekesi uzmanlara göre vitamin eksikliği, diyabet, astım, grip gibi enfeksiyon hastalıkları ya da daha ciddi hastalıkların tetikleyicisi olabilir. Bunların dışında Dilde sarılık, dil sararması farklı bir adıyla dildeki pas lekesi uzmanlara göre vitamin eksikliği, diyabet, astım, grip gibi enfeksiyon hastalıkları ya da daha ciddi hastalıkların tetikleyicisi olabilir. Bunların dışında kalan az su içilmesi, alkol tüketimi ve aşırı sigara kullanılması da dilde sarılık oluşmasına sebebiyet verebilir. Diğer bir sebep de hormon ilaçlarının kullanımıdır. Bebeklerde uzun süreli antibiyotik kullanımıda dilde sarılık oluşmasına neden olur.

Dildeki sararma nasıl oluşur

Dil kas tabakasından oluşur. Meydana gelir tükürükle ıslatılır. Üzeri mukoza ile kaplıdır. Dil üzerinde bulunan kabarcıklara papila adı verilir. Papillalar tatlı, acı, ekşi gibi duyularını almasını sağlar. Dil üzerindeki bu konuda sürekli yenilenmektedir. Bilhassa kişi sürekli sıvı besinlerle besleniyorsa ya da yiyeceği fazla çiğnenmeden yutarsa, mikroorganizmalar, ölü hücreler, yemek artıkları dil üzerinde pas gibi beyaz bir tabaka oluşturur. Katı ve sert besinlerle beslenmek ise, dili temizleyip ve dil üzerinde pas oluşumunu engellemektedir. Dil üzerindeki beyaz rengini anımsatan tabaka ağız mantarı olma ihtimali de olabilir. Sabahları dil üzerinde beyaz tabaka oluşuyorsa telaş yapılmaması gerekir.Çünkü gece vücudun kendi hücreleri ya da ağızdaki yabancı maddeler dil üzerinde toplanmaktadır. Ancak beyaz tabaka sürekli olarak büyüyorsa ağız içinde maya mantarları mevcut demektir. Sadece ağız içinde değil bağırsaklarda da maya mantarı olma ihtimali olup ve bağırsaklarda bulunan maya mantarları da dilde pas lekesi yapabilir. Bunun artmaması için çok hamurlu ve tatlı yiyecekler tüketilmemesi gerekir. Ateşli enfeksiyon, gastrit ya da sifilis gibi bir hastalığın dilde oluşturduğu belirti olabilir. Dil iltihabı ile karıştırmamak gerekmektedir. Dil iltihaplanması kırmızı, kaygan ve dilde yanma gibi duygu ile kendini göstermektedir.

Dilde sarılık tedavisi

Dilin büyük kısmının sarı lekelerle kaplı olması aft sebebi de olabilir. Tedaviye başlamadan önce nedeni iyice belirlenmesi gerekir. Ona göre uygun tedavi yapılmalıdır. Tedaviye başlamasının ardından dildeki sarılık kendiliğinden geçmeye başlayacaktır. Dilde oluşan sarılıklar evde tedavi edilebilir. Özel U şeklindeki fırçalar ile dilin temizlenmesi gerekir. Her öğünün akabinde bu işlem yapıldığı zaman sarılıklardan kurtulunur. Öncelikli olarak dil ortadan ve arkadan öne doğru, daha sonra da her iki yandan arkadan öne doğru kuvvetli bir şekilde bu fırça ile temizlenmesi gerekir. Bu işlemin ardından temizlenen dile 3-4 damla susam yağı sürülmesi de dil için faydalı olacaktır. Tekrar oluşumu engellenmiş olur ve sindirim sisteminin tüm gece temizlenmesini sağlamaktadır. 

]]>
Sarılık Işık Tedavisi https://www.sarilik.gen.tr/sarilik-isik-tedavisi.html Sat, 24 Nov 2018 05:49:40 +0000 Sarılık ışık tedavisi, tıp dilinde yenidoğan sarılığı olarak adlandırılan hastalıkta yapılan tedavi yöntemlerinden biridir. Düşük düzeyde devam eden fizyolojik sarılıklarda belli bir tedavi uygulamaya lüzum yoktur f Sarılık ışık tedavisi, tıp dilinde yenidoğan sarılığı olarak adlandırılan hastalıkta yapılan tedavi yöntemlerinden biridir. Düşük düzeyde devam eden fizyolojik sarılıklarda belli bir tedavi uygulamaya lüzum yoktur fakat bebeğin yaşı (gün olarak) ve ağırlığı göz önüne alınarak 15 mg/dl’nin üstündeki oranlarda en sık yapılan tedavi tekniği fototerapidir. Deride biriken bilirubin, yapılan ışığın etkisiyle, suda eriyecek hale dönüşür ve böbrekler aracılığı ile idrar olarak vücuttan atılır. Tedavi sırasında, bebek üstünde yalnızca alt değiştirme bezi kalacak şekilde soyulur ve gözlere koruma hedefli bir maske takılır. Bu şekilde ışığın altına yatırılır. Işık tedavisi sırasında çok sıvı kaybı olacağından bebeğin en az iki saatte bir ya annesi yönünden emzirilmesi sağlanır ya da tekrar aynı sıklıkta bebeğe mama verilir. Işık tedavisi sırasında, bebeğin sindirim sistemi süratli çalışacağından dışkılama sayısında ve miktarında da bir artış gözlenir. 
 
Sarılık ışık tedavisi (Evde Fototerapi) 
  
Evde fototerapi amacı, sarılık amacıyla yoğun tedavi alması önemsenmeyen bebeklerde, yükselmiş olan bilirubin seviyesini ev içerisinde, anne ile bebek arasındaki bağı koparmadan tedavi etmektir. Ev fototerapisi, diğer sıhhat bozukluğu olmayan, gestasyon yaşı 35 hafta ve üstünde olan, serum bilirubin seviyesi 13 mg/dL üstünde saptanan fakat yoğun fototerapi gerektirmeyen ve patolojik sarılığın ekarte edildiği yenidoğanlarda kullanılabilir. Evde fototerapi uygulanmasına karar verdiği bebek amacıyla kullanılacak özel fototerapi cihazı, hastanenin “Evde Sıhhat Hizmetleri Birimi (ESHB)” yönünden hastanın evine yerleştirilir. ESHB yönünden, aileye, fototerapi cihazının çalışması ile ilgili bilgi verilir. Bebeğin günlük takibi, ciltten özel cihazla bilirubin seviyesi ölçümü ve bilirubin seviyesi amacıyla kan alınması, ESHB hemşiresi yönünden yapılır.  Evde fototerapi tedavisi, isteğe bağlı bir uygulamadır. 
  
Evde sarılık ışık tedavi faydaları:
 • Yoğun fototerapi alması lüzum olmayan bebeklerde bilirubinin yükselmesinin önlenmesi 
 • Bebek bakımının ev içerisinde devam ettirilmesi 
 • Fototerapi alan bebeğin anne sütü ile beslenmesinin kolaylaştırılması 
 • Anne ve bebek arasındaki bağın korunması ve bunun fiziksel ve psikolojik faydaları 
 • Hastane içerisinde meydana gelebilecek olumsuzlukların önlenmesi   
Evde sarılık ışık tedavisi yan etki

Evde fototerapinin birtakım riskleri de mevcuttur, fakat bu risklerin bir kısmının fototerapi tedavisinin genel riskleri olduğu, hastanede fototerapi programı sırasında da görülebileceği unutulmamalıdır. Evde sarf edilen özel fototerapi cihazının ideal şekilde yerleştirilmemesi, evde bebeğe bakım veren birey ya da bireylerin hatalı uygulamaları, bebekte döküntü meydana çıkması, bebekte sık ve sulu dışkılama ve sıvı kaybına bağlı bebekte dehidratasyon gelişmesi sarılık ışık tedavisi komplikasyonlarından birkaçıdır.  
 
]]>
Patolojik Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/patolojik-sarilik.html Sat, 24 Nov 2018 19:58:04 +0000 Patolojik Sarılık, Bebeklerde doğdukları ilk 24 saat başlayan ve bilirubin düzeylerinin aşırı derecede artması ile ortaya çıkan patolojik sarılık, genellikle bebeklerin kilo olmamasına bağlı olabilir ve % 5-10 bebekte görül Patolojik Sarılık, Bebeklerde doğdukları ilk 24 saat başlayan ve bilirubin düzeylerinin aşırı derecede artması ile ortaya çıkan patolojik sarılık, genellikle bebeklerin kilo olmamasına bağlı olabilir ve % 5-10 bebekte görülebilir. Yeni doğan bebeklerde 15.000 deilitre üstündeki preterm bebeklerde ise 16.000 desilitre ve üzerindeki bilirubin değeri patolojik sarılık göstergesidir.

Patolojik sarılık nedenleri, akraba evliliği ya da bebeğin ailesinde erken yaşlarda safra taşı ya da dalağı alınmış kişinin olması patolojik sarılık nedeni olabilir. Bununla beraber bağırsak tıkanıklığı ve hipotiroidi de patolojik sarılık nedenleri arasında sayılabilir.

Patolojik sarılık belirtileri, patolojik sarılık bilirubin seviyesinin yüksek olmasının yanı sıra bebekte yavaş hareket etme, güçsüz ağlama ve zayıf çene kasları nedeniyle zayıf emme gibi belirtilerle ortaya çıkabilir.

Patolojik sarılık tedavisi, bu sarılık türünde uygulanacak tedavi yöntemlerinden biri bilirubin maddesinin beyine birikmesinden kaynaklanan kernikterus bozukluğunun önlenmesini sağlamak için bilirubin düzeyinin normale indirmek için mavi ışık denilen fototerapi uygulamasıdır.
Diğer bir tedavi yöntemi ise, kan değişimidir. Patolojik sarılık da yapılan kan değişimindeki amaç bilirubin seviyesini düşünmekle beraber yüksek miktardaki bilirubin oluşumunu engellemek ve ortaya çıkacak olan kansızlığı tedavi etmektir. Kan değişimi yönteminin hangi bilirubin oranında yapılacağı ise bebeğin zamanında ya da prematüre doğmuş olmasına, kaç saatlik olduğuna ya da patolojik sarılık ile beraber enfeksiyon ve doğum esnasında oksijensiz kalma gibi başka bir hastalığın olup olmamasına göre farklılık gösterebilir.
]]>
Yenidoğan Sarılığı Şekerli Su https://www.sarilik.gen.tr/yenidogan-sariligi-sekerli-su.html Sun, 25 Nov 2018 15:45:29 +0000 Yenidoğan sarılığı şekerli su, Doğumdan itibaren yirmisekiz günlük sürece yenidoğan dönemi denir. Zamanında doğan bebeklerin her beş tanesinin üçünde, zamanından önce doğan bebeklerin ise her beş tanesinin dördünde yen Yenidoğan sarılığı şekerli su, Doğumdan itibaren yirmisekiz günlük sürece yenidoğan dönemi denir. Zamanında doğan bebeklerin her beş tanesinin üçünde, zamanından önce doğan bebeklerin ise her beş tanesinin dördünde yenidoğan sarılığı görülür. Yeni doğan bebeklerin çoğunda görülen sarılık fizyolojik sarılıktır. Bu sarılık yeni doğan bebeğe iyi bakılırsa bir iki hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Yenidoğan sarılığı 'bilirubin' adındaki maddenin kandaki seviyesinin yükselmesi ile oluşur. Bunun devamında bebeğin renginde ve gözlerinin beyazında sararma meydana gelir. Yenidoğan sarılığı çoğunlukla kendiliğinden geçsede kimi zaman artarak devam edebilir. Bu durumda mutlaka tedavi edilmesi ve takip edilmesi gerekir.

Yenidoğan sarılığı şekerli su zararlı mıdır

Her ne kadar doktor kontrolü ile tedavi yapılması gerekirse de toplumumuzda yenidoğan sarılığı için kabullenilmiş bazı tedavi yöntemleri vardır. Halk arasında bu tedavi yöntemlerinden en yaygın olanı ise yenidoğan bebeğe şekerli su vermektir. Kaynatılmış ve soğutulmuş yarım çay bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı şeker katılarak şeker eriyinceye kadar karıştırdıktan sonra bebeğe çay kaşığıyla iki kaşık verilir. Bu uygulama gün içerisinde birkaç defa tekrarlanarak yapılır. Genellikle bebeğin sarılığı geçene kadar şekerli su verilir. Fakat bu yöntem halk arasında kabul görmüş olsa da uzmanlar bizleri bu konuda uyarmakta; kesinlikle yenidoğan bebeklere şekerli su vermenin çok zararlı olduğunu söylemekteler. Yenidoğan sarılığı olan bebeklere yapılacak en iyi yöntemin ise sık aralıklarla bol bol emzirmek olduğunu fakat hala sarılık devam ediyorsa hiç gecikmeden mutlaka işin uzmanına başvurarak tedavi ettirmek gerektiğini bildirmekteler.
]]>
Sarılık Aşısı https://www.sarilik.gen.tr/sarilik-asisi.html Mon, 26 Nov 2018 11:40:24 +0000 Sarılık aşısı, Sarılık aşışının gerçek adı Hepatit B aşısıdır. Ancak halk tarafından adı sarılık olarak yaygınlaşmıştır. Hepatit B aşısı halk arasında sarılık olarak bilinmektedir. Karaciğerin iltihaplanmas Sarılık aşısı, Sarılık aşışının gerçek adı Hepatit B aşısıdır. Ancak halk tarafından adı sarılık olarak yaygınlaşmıştır. Hepatit B aşısı halk arasında sarılık olarak bilinmektedir. Karaciğerin iltihaplanması biçiminde kendini gösteren, Hepatit B virüsünün sebep olduğu bulaşıcı olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Bununla birlikte karaciğerin yetmezliği ile sonuç bularak ölüme sebep olabilir. Bu hastalık sadece virüsü taşıyan bireyin kanı ile temas yahut cinsel ilişki ile bulaşabilmektedir. Ancak açıklanamayan bulaşma örnekleri de rastlanmıştır. 

Sarılık Aşısı Ne Zaman Yapılır 

Hepatit B aşısı yani sarılık aşısı anne adayında hamilelik sürecinde rastlanmış Hepatit B taşıyıcılığı yoksa doğumdan itibaren ilk 2 aylık süre içerisinde istenilen herhangi bir zaman diliminde yapılabilir. Eğer anne de taşıyıcılık mevcut ise aşının ve koruyucu ilacın doğumdan hemen sonra yani ilk 24 saatlik zaman dilimi içerisinde yapılması şarttır. Bu işlemler uygulanmadan annenin bebeği emzirmesi tavsiye edilmez. Bu amaç ile her anne adayının hamilelik sürecinde Hepatit B taşıyıcılık durumu bebek dünyaya gözlerini açmadan önce belirlenmelidir. Annede taşıyıcılık olmasa dahi Hepatit B aşısı doğumdan itibaren yapılmalıdır. Hepatit B aşısının ilk dozundan 1 ay sonra 2. dozu yapılmalıdır. 6 ay sonra ise 3. dozu yapılmalıdır. Hepatit B aşısının ciddi bir yan etkisi yok iken, çoğu zaman ateş ve aşılama yapılan bölgede şişkinlik dahi meydana gelmeyebilir.
 
Sarılık Aşısı Kimlere Yapılır  

Daha önce hiç Hepatit B aşısı olmayan bireylere de Hepatit B aşısı yapılabilir. Yani Hepatit B aşısı her yaşta mümkün olan bir aşılamadır. Yalnız doğumdan itibaren olmayan aşılama işlemlerinden önce kan testi yapılarak bireyin Hepatit B taşıyıcılık durumu kontrol edilmelidir. Hepatit B aşısı güvenirliği yüksek olan bir aşıdır. Hepatit B aşısının tetanos, boğmaca, çocuk felci, kızamık gibi diğer aşılar ile de birlikte yapılması mümkündür. Aşının yapıldığı bölgede yalnızca 2 gün süren hafif ağrı hissedilebilir ve kızarıklık meydana gelebilir. Hepatit B aşısı aşılama yapılıncaya kadar 2 derece ile 8 derece aralığında buzdolabında saklanmalı ve kesinlikle dondurulmamalıdır. Hepatit B aşısı uygulanmadan önce çalkalanmamalıdır. Eğer yüksek bulaşma olasılığı mevcutsa Hepatit B aşısı hamilelik sürecindeki anne adaylarına da yapılabilir. 
]]>
Bebeklerde Sarılığa Ne İyi Gelir https://www.sarilik.gen.tr/bebeklerde-sariliga-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 18:22:39 +0000 Bebeklerde sarılığa ne iyi gelir, Erken doğan bebeklerin %85'inde, yeni doğan bebeklerin ise %45'inde sarılık görülebilir. Bu sarılık çeşidine yeni doğan sarılığı adı verilir. Yeni doğan bebeklerde görülen bu sar Bebeklerde sarılığa ne iyi gelir, Erken doğan bebeklerin %85'inde, yeni doğan bebeklerin ise %45'inde sarılık görülebilir. Bu sarılık çeşidine yeni doğan sarılığı adı verilir. Yeni doğan bebeklerde görülen bu sarılık tehlike içermez. Yani fizyolojik bir sarılıktır. Genellikle 2-3 hafta içerisinde geçmektedir. Sarılık görülen bebeklerde ille de bir hastalık bulgusuna rastlanmaz. Yeni doğmuş bebekteki gelişmemiş ciğerler, dengeyi sağlayamadığından, yeni dünyaya adapte olmakta güçlük çekebilir. Bu gayet normal bir olgudur.

Sarılık denildiğinde yeni doğan bebeklerde, karaciğerin henüz tamamlanmamasına bağlı olarak gelişen sürece denir. Bazen doğduğu anda bebeklerde sarılık görülebilir, bazen doğduktan 2-3 gün sonra sarılık görülebilir. Bir hafta sonunda bebek normale döner. Fakat prematüre yani erken doğan bebeklerde sarılık olasılığı daha fazladır. Belirtileri hemen görülmeyebilir ve daha sancılı bir dönemdir. Daha şiddetli geçer ve bebeğin iyileşmesi biraz zaman alabilir. Yeni doğan bebeklerde sarılığın erken teşhisi çok önem taşır. Ne kadar erken anlaşılırsa o kadar çabuk iyileşme görülür. 

Bebeklerde sarılığa ne iyi gelir

En etkili yöntem ışık terapisi ve intravenöz immunoglobulinler yöntemidir. Işık terapisinin yapılması, yeni doğan bebeğin, kilosuna, yaşına, erken doğmasına göre yapılmaktadır. Bebek özel bir odaya alınır ve küvezde özel bir ışık altında yatması sağlanır.Mavi, yeşil tonlarında ışık kullanılır. Bu ışığın en önemli özelliği, bilirubinin kaka ve idrar yoluyla atılması sağlamasıdır. Bebeğin gözleri zarar görmesin diye, üzeri ince bir örtüyle örtülür. Ara ara kan ölçülür ve bilirubin normal seviyeye inip inmediği kontrol edilir. Doktor kontrolünde 1-2 haftaya düzelme görülür. 

Bebeklerde sarılığa ne iyi gelir Sorusuna, çok önceki yıllarda doktora gitmek yerine, evde kulaktan dolma bilgilerle cevap verilmekteydi. Sarılığa iyi gelir diye bilinen birçok etraftan duyma bilgilerde olabilir. Bunların başında gelen en bilindik ama yanlış olan bilgi, bebeğe şekerli su verilmesidir. Bebeğe şekerli su vererek asla sarılığının giderilmesi söz konusu olmamakla birlikte, anne sütünden de mahrum bırakarak kilo kaybına neden olunmaktadır. Yeni doğan bebeklere sarılık olmasın diye bazen sarı giydirildiği de görülmüştür. Ama bu da tamamen insanın kendini kandırmasından başka bir şey değildir. Birde floresans lambasının altında yatırılırsa, bebeğin yine sarılık olmayacağı düşünülmektedir. Fakat  sarılık olup olmayacağı bu lambaya bağlı değildir. Aksine bebek aniden gözlerini açsa, lambanın güçlü ışığına maruz kalarak, rahatsız olabilir.
]]>
Hepatit B Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/hepatit-b-sarilik.html Tue, 27 Nov 2018 00:42:31 +0000 Hepatit B Sarılık, Hepatit B virüsünün sebep olduğu viral bir hastalık olan Hepatit B, karaciğerde iltihaplanmaya sebep olur. Hepatit B hastalığı uzun bir zaman belirti göstermeden ilerleyebilen ancak ileri dönemlerde Siroz ve ka Hepatit B Sarılık, Hepatit B virüsünün sebep olduğu viral bir hastalık olan Hepatit B, karaciğerde iltihaplanmaya sebep olur. Hepatit B hastalığı uzun bir zaman belirti göstermeden ilerleyebilen ancak ileri dönemlerde Siroz ve karaciğer kanserine dönüşebilen oldukça ciddi bir hastalıktır. Hepatit B ortaya çıkan belirtilerin aniden başladığı ve daha kısa sürdüğü akut ya da kronik yani süren olabilir. Hastalığın kronik hale gelmesi hastanın yaşı ile alakalıdır ve kronikleşme olasılığı hastanın yaşı arttıkça azalır. Hepatit B'nin bebeklerde kronikleşmesi % 90, çocuklarda % 25-50, erişkinlerde % 5 civarındadır. Akut Hepatit B eğer 6 aydan daha uzun sürüyorsa, enfeksiyon kronikleşmiş demektir ve bu durum ömür boyu devam edecektir.

Hepatit B sarılık belirtileri, karaciğerin oldukça dayanıklı bir organ olmasından dolayı bir kısmı zarar görse bile görevlerini yerine getirebilir durumdadır. Bu yüzden karaciğerde ortaya çıkan bir hasar herhangi bir belirti vermeyebilir. Hepatit B hastalarının genelinde hastalık herhangi bir belirti göstermeden ilerleyebilir. Bazı kişilerde ise yalnızca grip gibi hafif belirtileri göstererek ilerler ve bu durumda hasta doktora gitmeyebilir. Hepatit B hastalarının neredeyse yarısı hastalığı yaşadıkları bilmezler ve bu nedenle virüsün bir başkasından bulaşmasına neden olabilirler. Hepatit B bazı kişilerde ise yorgunluk, ateş, iştah kaybı, bulantı, kusma, kilo kaybı, kaşıntı, cinsel dürtüde azalma, uyku düzensizlikleri, sersemlik veya zihin bulanıklığı, ayak bilekleri ve ayaklarda ödem oluşması, karın boşluğunda şişlik, karının sağ üst bölgesinde ağrı, göz beyazında ve deride sararma, karaciğer bölgesinde aşırı hassasiyet ve idrar renginin koyulaşması gibi ciddi belirtiler gösterebilir. 

Hepatit B sarılık bulaşıcılığı ve risk faktörleri, hastaların kan dolaşımı büyük bir oranla virüslü ise hastalığın bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Hepatit B virüsü AİSD den 100 kat daha bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle virüsün az bir miktarı bile hastalığın bir başkasına bulaşmasına yeterli olur. Hepatit B hastalığı olan kişinin kanı, vajina sıvısı ya da diğer vücut sıvıları başka birinin vücudunu girdiği takdirde hastalık bulaşır. Hepatit B doğum sırasında anneden bebeğe, korunmasız yapılan seks, vücuda yapılan dövme, kan nakli, kişisel eşyaların paylaşımı ve cerrahi operasyonlar esnasında bulaşabilir.

Hepatit B sarılık tedavisi, hepatit B hastaları mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Kontrollerde hastanın karaciğerinin görevini yapıp yapmadığını ve hastalığın ilerleme durumu takip edilir ve tedavide hastaya bazı ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçlar karaciğerin hasara uğramasını azaltır ve virüslerin çoğalmalarını engellenmiş olur. Tedavide kullanılan ilaçlar birçok hastada olumlu sonuçlar verir. Ancak hastalığın şiddetli ve virüslerin aşırı olduğu kişilerde ilaç fayda sağlamayabilir. Hastalığın hafif ilerlediği kişilerin vücuduna iğneyle ilaç verilebilir. Bu da Hepatit B hastalarının yaklaşık yarısında fayda göstermiştir. İlaçların ve iğnelerin ne kadar süreceği ise hastalığın durumuna ve doktorun kararına bağlıdır.
]]>
Sarılık Bulaşıcımı https://www.sarilik.gen.tr/sarilik-bulasicimi.html Tue, 27 Nov 2018 16:15:23 +0000 Sarılık bulaşıcımı, Karaciğerin iltihaplanması olan sarılık oldukça önemli bir sağlık problemidir. Ülkemizde her 10 kişiden 1'i sarılık virüsünü taşımaktadır. Hastalığın büyük bir çoğunluğunda hiç bir belirti Sarılık bulaşıcımı, Karaciğerin iltihaplanması olan sarılık oldukça önemli bir sağlık problemidir. Ülkemizde her 10 kişiden 1'i sarılık virüsünü taşımaktadır. Hastalığın büyük bir çoğunluğunda hiç bir belirti göstermeden gelişen sarılık, herhangi bir kan tetkiklerinde tesadüf sonucu tespit edilebilir. Bazı kişilerde ise son derece ciddi belirtiler gösterebilen sarılık, mutlaka kontrol edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır.

Sarılık bulaşıcımı, virüsleri bazı mikroplarla oluşan sarılıklar oldukça hızlı bulaşıcıdır. Bulaşıcı sarılık (viral hepatit) mikroskop ile görülemeyecek oranda küçük olan virüslerinden oluşur ve karaciğer iltihabı hastalığına sebep olurlar. Bulaşıcı sarılık A, B, C, D, E, F, G olarak 6 değişik bir türde oluşabilir.

Sarılık nasıl bulaşır, sarılık genellikle kan yoluyla ve tükürük ve cinsel organ sıvısı ile yakın temas sonucu bulaşır. Oldukça hızlı bulaşan sarılık virüsü deride bulunan çatlak veya açık yaraya kanın hatta tükürüğün bile temas etmesi ile bulaşmış olur. Bununla beraber anneden bebeğe doğum sırasında, korunmasız yapılan cinsel ilişki ile, kan nakli esnasında, dövme veya vücut delmenin yanı sıra diş fırçası ve jilet gibi bazı kişisel eşyaların ortak kullanılması sonucu bulaşabilir. Sarılık olan kişilerin hastalığı başkalarına bulaştırma ihtimalleri mutlaka bilinmelidir ve sarılık olan kişiler kesinlikle kan vermemeli ve aynı ortamda yaşadığı kişilere hastalığı bulaştırmamak için oldukça dikkatli davranmalıdır.

Sarılığın bulaşma olasılığı kimlere daha fazladır, sağlık personelleri, sarılık virüsü taşıyan kişi ile aynı ortamda yaşayanlar, kan transfüzyonu yapanlar, damar yolundan ilaç kullananlar, hemodiyaliz hastaları, diş tedavisi gören kişiler ve hayat kadınlarının sarılık hastalığına yakalanma olasılıkları daha fazladır. Bu nedenle bu durumları yaşayan kişilerin oldukça dikkatli davranmaları ve mutlaka sarılık aşısı yaptırmaları gerekmektedir.
]]>
Diş Sarılığı https://www.sarilik.gen.tr/dis-sariligi.html Wed, 28 Nov 2018 07:12:04 +0000 Diş sarılığı, birçok zaman insanlarda karşılaşılan bir durumdur. Direk olarak diş bakımının yeterli olarak yapılmamasına bağlı olarak ortaya çıkan bu durum insanlarda ciddi olarak görüntü problemlerine neden olmaktadır. Diş sarılığı, birçok zaman insanlarda karşılaşılan bir durumdur. Direk olarak diş bakımının yeterli olarak yapılmamasına bağlı olarak ortaya çıkan bu durum insanlarda ciddi olarak görüntü problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle bayanlar olmak üzere insanlar diş sarılığı sorunundan rahatsız olmaktadır. İnsanların çok uzun süreler olmasa bile diş bakımlarını yapmamaları durumunda direk olarak diş sararması durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durum önlem alınmadıkça daha da artarak ciddi diş sağlığı sorunlarına neden olur. Diş sarılığı kişide bir sorun haline gelirse bu durumlarda kişi bu sorundan kurtulmak için birçok işleme baş vurur. Bu işlemler dikkatli bir şekilde yapıldığında olumlu sonuçlar elde edilebilir. Fakat bu durumda önemli olan diş sarılığı sorununun giderilmesi için uygulanan işlemlerin sürekli ve düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Bununla birlikte diş sarılığı sorununu ortadan kaldırılabilmesi için yapılabilecek birçok uygulama vardır.
 • Diş sarılığı sorununun ortadan kalkabilmesi için öncelikle karbonat kürünü hazırlayabilirsiniz. Bir çay kaşığı karbonat ile yarım limon suyunu bol bol karıştırarak içerisine iki damla kadar zeytinyağı eklemelisiniz. Bu kürü yaklaşık olarak 10 dakika kadar dinlendirdikten sonra dişlerinizi temiz bir şekilde bu kür ile birlikte yıkayın. Kürü dişlerinize tekrar uygulayın ve en az üç dakika bekletin. Bu bekleme süresi sonrasında dişlerinizi temiz bir şekilde durulayın. 
 • Beyazlatıcı bantlar ve solüsyonlar, özellikle günümüzde kimyasal olarak üretilmiş olan diş parlatıcı solüsyonlar direk olarak diş sarılığı sorununun giderilmesinde olumlu etkiler yapmaktadır. Fakat birçok uzman dişlerin daha doğal yöntemlerle beyazlatılması taraftarıdır..
 • Diş sarılığının giderilmesi için kaliteli diş macunları kullanarak günde en az iki defa dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Bu şekilde birkaç gün içerisinde biraz daha beyazlayacaktır. Sizlerde bu yöntemi deneyerek dişlerinizdeki beyazlamayı görebilirsiniz. 
 • Bitkisel bir ürün olan fesleğen de günümüzde dişlerin beyazlamasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Sadece diş beyazlığı değil, aynı zamanda ağız sağlığının korunmasında da fesleğen önemli etkiler yapar. Bunun için günde iki defa kadar fesleğen yaprağı çiğnemeniz ve aynı zamanda dişlerinizi fırçalamanız gerekecektir. 
 • Diş sararması sorunu için tuz kullanılabilir. Kullanılan tuz içerisindeki mineraller direk olarak dişlerin renginin açılarak ana rengini almasını sağlamaktadır. 
Diş sarılığı nedenleri: 
Dişlerde meydana gelen sararma sorunlarının en büyük nedeni günümüzde özellikle günümüzde tüketilen içeceklerden biri olan siyah çaydır. Direk olarak sararmaya neden olan siyah çay, en çok sigarayla birlikte tüketildiğinde çok daha ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra tüketilen alkollü içecekler, soya içerikli besinler, domates ve hazır soslar direk diş sarılığı problemine neden olmaktadır. Bunların yanında daha birçok farklı durum diş sarılığı sorunlarının nedenlerinden biridir. Özellikle de baharat içeren besinler diş sarılığı oluşturur.
]]>
Gebelikte Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/gebelikte-sarilik.html Wed, 28 Nov 2018 14:21:25 +0000 Gebelikte Sarılık, gebelik hem bebek hem de anne için çok önemli bir aşamadır. Bebek bekleyen anne adaylarının hastalıklara karşı aşırı titiz olması gerekir. Çünkü bazı sağlık problemleri bebeği doğrudan veya dola Gebelikte Sarılık, gebelik hem bebek hem de anne için çok önemli bir aşamadır. Bebek bekleyen anne adaylarının hastalıklara karşı aşırı titiz olması gerekir. Çünkü bazı sağlık problemleri bebeği doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilir. Hamilelik sırasında dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biri de sarılık rahatsızlığıdır. Sarılık, karaciğerde oluşan sorunlar nedeniyle meydana çıkan bir hastalıktır. Sarılık karaciğer fonksiyonlarının azalması ile eş anlama gelir ve aşağıdakiler nedenler de dahil olmak üzere farklı nedenlerden meydana gelebilir.

Gebelikte Sarılık Nedenleri

 • Gebelikte sarılık hastalığını meydana çıkaran birinci nedeni karaciğer bozukluklarıdır. Bunlar; karaciğer yağlanması, alkolik karaciğer hastalığı, akut karaciğer yağlanması, viral hepatit ve siroz hastalığıdır.
 • Sıtma rahatsızlığı karaciğerde iltihaplanmaya neden olur. Bu iltihaplanmada  gebelikte sarılık rahatsızlığına neden olur.
 • Karaciğer kanseri gebelikte sarılık hastalığına neden olabilir.
 • Aşırı doz parasetamol karaciğerin işleyişini olumsuz yönde etkileyebilir ve atık süzme kabiliyetini engelleyerek gebelikte sarılığa neden olabilir.
 • Orak hücreli anemi rahatsızlığı kırmızı kan hücre yıkımına sebep olan genetik bir hastalıktır. Bu rahatsızlık bilirubin adı verilen atık ürünün birikmesine neden olur. Buda gebelikte sarılık rahatsızlığına neden olabilir. .
 • Safra taşı da gebelikte sarılık rahatsızlığına sebep olabilir
 • HELLP sendromu, genellikle gebeliğin ilerleyen aşamalarında meydana gelebilir ve gebelikte Sarılık rahatsızlığına sebep olabilir.
 • Obezite ve kolesterolün yüksek olması da gebelikte sarılık hastalığına neden olabilir.

Hamilelikte Sarılık Belirtileri

 • Deride sarımsı bir renk
 • Gözlerde sararma
 • Koyu renkli idrar
 • Deride kaşıntı
 • Zayıflık
 • İştahsızlık
 • Bulantı ve kusma
 • Açık renkli dışkı
 • Karaciğer çevresinde şişlik
 • Ayaklarda ve bacaklarda şişlik
 • Ateş 

Gebelikte Sarılık Tedavisi

 • Doktor kan testi yapar ve kan testi raporlarına bakarak gebelikte sarılık rahatsızlığı tanısı koyar. Bu kan testi gebelikte sarılık nedenini belirlemeye yardımcı olacaktır. Gebelikte sarılık genellikle altta yatan bir sorundan meydana gelmektedir. Doktorunuz sarılık hastalığının altında yatan sebebi öğrendikten sonra tedavi planı oluşturacaktır.
 • Gebelikte Sarılık hastalığının altında yatan sebep Hepatit A ise rahatsızlık kendiliğinden geçebilir ve genellikle tedaviye gerek duyulmayabilir.
 • Gebelikte sarılık hastalığı sıtmanın bir yan etkisi olarak meydana çıkarsa, doktorunuz sizin için doğru tedaviyi uygulayacaktır.
 • Gebelikte sarılık nedeni karaciğer kanseri veya siroz rahatsızlığı ise doktorunuz detaylı bir tedavi yapacaktır. 

Gebelikte Sarılık Nasıl Önlenir

Gebelik boyunca hijyenik ve sağlıklı yemekler yemek gebelikte sarılık rahatsızlığından korunmaya yardımcı olur. Kilonuzu düzende tutarsanız kandaki kolesterol seviyesini düzende tutmuş olursunuz. Buda sarılık rahatsızlığına yakalanmanızı önler. Gebelikte hepatit enfeksiyonlarından korunmak için jinekolog tarafından önerilen aşıyı olunuz. Gebelikte doktorunuzun önerdiği ilaçlar dışında başka ilaç kullanmayınız.

]]>
Karaciğerde Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/karacigerde-sarilik.html Thu, 29 Nov 2018 01:36:21 +0000 Karaciğerde Sarılık; Karaciğer; besin sentezi, sindirme, zehirli maddeleri yok etme, enerji üretme, kan şekerinin ayarlanması gibi daha pek çok önemli görevi olan organlardan bir tanesidir. Çeşitli hastalıklar ve ya virüs, bakte Karaciğerde Sarılık; Karaciğer; besin sentezi, sindirme, zehirli maddeleri yok etme, enerji üretme, kan şekerinin ayarlanması gibi daha pek çok önemli görevi olan organlardan bir tanesidir. Çeşitli hastalıklar ve ya virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar karaciğerde tahribata yol açarak, karaciğerin görevini yerine getirmesine mani olur. Bu zarar veren canlı türlerinden bir tanesi de,  hepatit B virüsüdür. Bu virüs, karaciğerde yer eder. Burada karaciğer hücrelerine hasar verir ve iltihap oluşmasına sebep olur. Neticede, karaciğerde bazen geçebilen, bazen de kronikleşebilen, enfeksiyona sebep olur. Bu hastalığa hepatit B hastalığı adı verilir. Hepatit B hastalığı, belirti vermeden, ya 1-2 ay içerisinde iyileşir ya da kronikleşip, farklı hastalıklara neden olur. Bu hastalıklar sarılık, siroz ve ya karaciğer kanseridir. 6 aydan daha fazla süren durumlarda hastalık kronikleşmiş demektir. Hepatit B hastalarının içerisinde, çocuklarda %75 civarında kronikleşen bu rahatsızlığın, yeni doğanlar bebeklerde ise, %90 kadarı kronikleşir. Yetişkin insanlarda ise bu miktar yüzde yaklaşık olarak %10 dur. Dünyada neredeyse 2-3 milyar kişi bu hastalığa yakalanmış ve şu an 355 milyon kişi sarılığı taşıyıcı durumundadır. Ülkemizde yüz kişiden 30 u bu hastalıkla tanışmıştır denilebilir.

Karaciğerde Sarılık Belirtileri;

Hastalığın pek çok belirtisi yalnızca hepatit B ait olan bulgular değildir. Yorgunluk ve halsizlik hissi, başta ağrı, ciltte kızarıklık, yüksek ateş, kaslarda ve eklemlerde ağrı, mide bulantısı ve kusma, ishal veya kabızlık gibi belirtileri bulunmaktadır. Bunlar pek çok hastalıkta görülebilir. Fakat karaciğerin olduğu bölümde ağrı, yapılan kan tahlillerinde karaciğerdeki enzim miktarlarının fazlalaşması, sarılık hastalığın ciddi belirtilerindendir.

Sarılık Tedavisi;

Bu tedavide uygulanan metod ilaç ile tedavidir. Hastalar devamlı doktor kontrolünde olmalıdır. Bu şekilde karaciğerin durumuna, görevlerini yeterince yapıp yapmadığına, hastalığın ilerleyip ilerlemediğine gibi faktörlere bakılır. Tedavi süresince hastaya verilen ilaçlardan birisi interferon adlı ilaçtır. Bu ilaç, karaciğer tahribinin azalmasını sağlar ve virüsün çoğalmasına mani olur. Bu hastaların neredeyse yarısında tedavi olumlu neticeler verir. Hastalık oldukça şiddetli ve virüs çok fazla ise bu ilacın kullanımı pek yarar sağlamaz. Aksine zarar verir.

Hastalığın daha hafif ilerlediği durumlarda, iğne yoluyla vücuda ilaç verilir. Hastaların %40 ında, fayda göstermektedir. Ne kadar süreyle devam edileceğini, doktor belirler. Yan etkileri fazla olan bir ilaçtır. Ayrıca bağışıklık sistemini çabuk bi şekilde harekete geçirir. Kullanılan diğer bir ilacın adı ise, lamivudinedir. Yan etkisi bulunmamaktadır. Interferon ile birlikte uygulandığında daha fazla etki gösterir. Fakat yalnız başına da kullanılabilir. İnterferondan farklı olarak ağız yolu ile alınır. Şuna son derece dikkat etmek gerekir ki; bu ilaç bırakıldığı zaman, virüs tekrar hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar. Çünkü virüs yalnızca bu ilaca karşı bir direnç gösterebilmektedir.

]]>
Anne Sütü Sarılığı https://www.sarilik.gen.tr/anne-sutu-sariligi.html Thu, 29 Nov 2018 15:49:29 +0000 Anne sütü sarılığı, erken başlangıçlı ve geç başlangıçlı olarak ayrılmaktadır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde % 6,8 oranında bilirubin yüksekliği görülmektedir. Erken dönemde olan sarılıklarda yetersi Anne sütü sarılığı, erken başlangıçlı ve geç başlangıçlı olarak ayrılmaktadır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde % 6,8 oranında bilirubin yüksekliği görülmektedir. Erken dönemde olan sarılıklarda yetersiz anne sütü alımı, geç başlangıçlı sarılıkta anne sütü sarılığı sendromu söz konusudur. Bebeklerde bilirubin artışından kaynaklanan anne sütü sarılığını önlenmesi alınacak tedbirlerle sağlanabilir.

Anne sütü sarılığının türleri

Erken başlangıçlı sarılık: İlk bir kaç günde oluşan erken başlangıçlı sarılığa, genellikle annelerin emzirme tekniğinde yaptığı hatalar bebeklerin yetersiz beslenmesi yol açması neden olur. Bu süreçte özellikle ilk doğumunu yapmış olan kadınların anne sütü miktarı ilk 1-2 günde az olur. Buna tecrübesizlik eklendiğinde, ilk günlerde anne sütü verimi düşer. Anneler bebeğinin beslenmesinin yetersiz olduğunu düşünerek, bebeğini mamayla beslediğinde süt miktarı daha fazla azalır. Bu etkiyle az beslenen bebek, dehidrasyona girerek, mekonyum pasajı gecikir. Ortalama olarak 3 kg ağırlığında olan bebeğin mekonyumunda 100-200 mg bilirubin olduğu tahmin edilir. Bu artış hiperbilirubine sebep olur. Erken başlangıçlı sarılığın önlenmesi için, bebeğin daha sık beslenmesi sağlanmalı ve mamayla beslenmesi engellenmelidir.

Anne Sütü Sarılığı

Geç başlangıçlı sarılık: Bu tür sarılık bebeklerde 4. günden sonra artış gösteren bilirubin oranıyla karakterize olmuştur. Bu yükseklik bebeğin 2 haftalık oluşuna kadar devam eder. Daha sonra azalarak, bir kaç ayda normale döner. Bebeklerde bu durumda hastalık belirtisi ya da hemoliz olgusu oluşmaz. Ayrıca kilosu ve bağırsak hareketleri normaldir. Bunun tanısı patolojik nedenlerin saf dışı bırakılmasından sonra konabilir. Buna sebep olarak anne sütünde bazı hallerde bulunan pregnan 3 alfa 20 beta diol gösterilmiştir. Anne sütünün bağırsakta bilirubin emilimini arttırdığı ve bu sayede karaciğerde bilirubin yükünün artmasına ait bulgular olmasına rağmen, bu kesin olarak kanıtlanmamıştır. Anne sütü emen ve mamayla beslenen bebeklerde bağırsak florasının farklı gelişmesi yüzünden oluşan etkiler anne sütü sarılığı gelişiminde etkilidir.

Anne sütü sarılığı nasıl tedavi edilir

Bebeğe sarılık tanısı konulduktan sonra, anne ve babaya gereken bilgilerin verilmesi gerekir. Bu tür sarılığın 2-3 ay kadar devam edebileceği söylenerek, ailelerin bu konuda rahatlatılması gerekir. Bu süreçte anne sütü 24-72 saat kadar kesilir. Bebek bu esnada mamayla beslendiğinde, sarılık düzeyi  hızla azalma gösterir. Ardından anne sütüne yeniden başlandığında sarılık oranı sadece 1-3 mg/dl kadar arış gösterebilir. Ancak bu önlem her anne sütü sarılığında kullanılmaz. Sadece bilirubin seviyesi tehlikeli bir sınıra ulaşan bebeklerde tercih edilir. Anne sütü kesildiğinde bebekte düzelme olmazsa, bunun altında başka bir patoloji araştırılmalıdır. Bebekte bilirubin metabolizmasında kalıtsal defektler olursa, anne sütü sarılığı bu nedenle gelişim gösterebilir.

]]>
Anne Sütü Sarılığı Nasıl Geçer https://www.sarilik.gen.tr/anne-sutu-sariligi-nasil-gecer.html Thu, 29 Nov 2018 17:06:32 +0000 Anne sütü sarılığı nasıl geçer, bebeklerde doğumdan sonraki ilk haftadan sonra sarılık oluşmasının sebebi anne sütü ya da kan uyuşmazlığı nedeniyle oluşur. Anne sütüyle beslenen ve zamanında doğan bebekler Anne sütü sarılığı nasıl geçer, bebeklerde doğumdan sonraki ilk haftadan sonra sarılık oluşmasının sebebi anne sütü ya da kan uyuşmazlığı nedeniyle oluşur. Anne sütüyle beslenen ve zamanında doğan bebeklerin her 200 tanesinde 1 defa görülse de, bebekler bu sarılığın etkisinde kalabilir. Kandaki bilirubin seviyesi anne sütü emen bebeklerde, biberonla beslenen bebeklere göre daha yüksek seviyede olur. Bu yükseklik altı hafta kadar yüksek seyredebilir. Bu rahatsızlığa abartılı fizyolojik sarılıkta denilmektedir. Genellikle bebeklerin emzirilmeye devam etmesi önerilmektedir. Emzirmenin kesilmesi halinde ve şekerli su verilmesi  durumunda kandaki bilirubin seviyesi daha fazla artmaktadır. Ayrıca annede süt üretimi de olumsuz etkilenmektedir.

Anne sütü sarılığı ne zaman olur

Anne sütünden kaynaklanan sarılık, bebeğin doğumundan sonraki ilk haftanın sonunda etkili olmaktadır. Bu sorun kandaki bilirubin seviyesi arttığında ya da patolojik sarılığın diğer sebepleri saf dışı bırakıldığında düşünülmelidir. Bu tür sarılığın nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak anne sütündeki bir maddenin bunda etkili olduğu düşünüldüğünden, anne sütü sarılığı olarak tanımlanır. Bu sarılık bebeğe 36 saat süreyle sadece mama verilerek, kandaki bilirubin düzeyinin düşmesi sonucunda konur. Anne bu aşamada memelerinde olan sütü toplar ve süt rezervlerinin dolmasına çalışır. Bazı bebeklerde doğumun 3. gününden itibaren anne sütü sarılığı görülebilir. Bunlar erken tip olarak tanımlanır. Bu tür genellikle ilk bebeğini doğuran anne adaylarında sütün geç gelmesi ve bebeğin emme tecrübesizliği olması yüzünden oluşur. Annelerin bebeğin aç kalacağından endişe duyarak, mamayla beslemeye geçmesi ve sütün daha fazla azalması anne sütü sarılığının oluşmasına neden olur. Bebeğin sarılıktan korunması için, sıkça emzirilmesi gerekir.

Anne Sütü Sarılığı Nasıl Geçer

Anne sütü sarılığı tedavisi nasıl yapılır

Bu tür sarılığın tanısı konulduktan sonra, anne ve babaya gerekli bilgilendirme yapılır. Bu sarılığın 2-3 aya kadar uzayacağı ve psikolojik olarak rahat olmaları gerektiği söylenmelidir. Bebeklerde anne sütü 24-72 saat arasında kesilerek, beslenme mamayla yapılır ve bilirubin düzeyi hızla düşürülür. Bundan sonra anne sütü verilmiş olsa da, sarılık oranında artış olmaz. Belki bazı durumlarda 1-3 mg/dl kadar küçük bir seviyede artış gözlenebilir. Bu şekilde anne sütünün kesilmesi her bebek için uygun olmayabilir. Sadece bilirubin düzeyi tehlikeli bir sınıra ulaşmış bebeklerde uygulanır. Eğer anne sütünün kesilmesinden sonra bilirubin düzeyi düşmezse, patolojik bir sorunun varlığı düşünülmelidir.

]]>
Bebeklerde Sarılık Değerleri https://www.sarilik.gen.tr/bebeklerde-sarilik-degerleri.html Fri, 30 Nov 2018 11:31:11 +0000 Bebeklerde sarılık değerleri, sarılık sağlıklı ve zamanında doğan bebeklerin % 60 ında etkili olurken, erken doğan bebeklerde ise % 80 oranında etkilidir. Yeni doğan bebeklerdeki alyuvarların içinde olan hemoglobin Bebeklerde sarılık değerleri, sarılık sağlıklı ve zamanında doğan bebeklerin % 60 ında etkili olurken, erken doğan bebeklerde ise % 80 oranında etkilidir. Yeni doğan bebeklerdeki alyuvarların içinde olan hemoglobin türü fetal hemoglobindir. (HbF) Fakat bebeğin doğumla birlikte farklı hemoglobine ihtiyacı olduğundan, bu alyuvarlar hızla yıkılarak, yerine (HgA) içeren alyuvarlar yapılır. Bu sırada ortaya çıkan bilirubin karaciğer kapasitesini aştığından, fazlası kanda çoğalmaya başlar. Bilirubin cilde rengini veren maddedir. Ancak gereğinden fazla olduğunda, bebeğin cildi ve dokuları sarı renge boyanır. Bu durumda sarılık meydana gelir.

Yeni doğan bir bebekte kanda olması gereken bilirubin değeri 1-2 mg/dl kadardır. Bu değerin 5 mg/dl oranını aşması halinde sarılık kendini belli eder. Bebeğin kanında bulunan bilirubin ile vücuttaki yayılımının arasında mükemmel bir uyum bulunur. Bilirubin seviyesinin 5-8 mm/dl olması sarılığın baş ve boyuna yayıldığını, 8-10 mg/dl olması gövdenin üst kısmına yayıldığını, 10-16 mg/dl olması ise kol ve bacaklarda oluşan sarılığı ifade eder. En son aşamada el ve ayaklara kadar inen sarılıkta bilirubin düzeyi 20 mg/dl kadar olur. Bilirubin değerleri klinik ölçümlerle belirlenir. Bebeklerin doktor kontrolü sırasında gerekli olursa, bebeğe kan testi yapılarak bilirubin düzeyi ölçülür

Bebeklere sarılık testi ne zaman uygulanmalıdır

Yeni doğan bebeklerde sarılığın tespiti için, göbek çizgisi altına kadar inen cilt sarılıklarının olması gerekir. Bu test sonucunda kandaki bilirubin seviyesi ölçülmektedir. Gerektiği takdirde bebekte sarılık tedavisine başlanır.

Bebekler neden sarılık olur

Sarılık bebeklerde karaciğerin bilirubini tutma ve değiştirme sürecinde olan enzim eksikliğinden kaynaklanır. Bu fizyolojik sarılık olarak tanımlanır. Yeni doğan bebekteki bilirubin üretimi her gün kg başına 10 mg/dl kadardır. Bu bilirubin seviyesi erişkinin iki katından fazla bir miktardır. Bu sarılık genellikle 10 gün içinde kendiliğinden düzelme gösterir. Ancak mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir. Sarılık teşhisinin ve tedavisinin gecikmesi durumunda, "kernikterus"  adı verilen rahatsızlık yaşanabilir. Beyinde biriken bilirubin, bazal ganglion adlı bölgeyi etkiler ve beyin hasarı ortaya çıkar. Bu sebeple sarılık belirtileri dikkate alınmalıdır. Bu türdeki sarılık bulaşıcı değildir. 

Bebeklerde Sarılık Değerleri

Bebeklerde sarılık tedavisi

Sarılık tedavisinde kullanılan fototerapi yani ışın tedavisinde bebeklerin iyileşmesi sağlanmaktadır. Hafif olgularda tedavi gerekmez. Fakat sarılık değeri 15 mg/dl yi geçen, bu seviyenin düşmediği vakalarda mutlaka fototerapi uygulanmalıdır. Tedavi bilirubin maddesini suda eriyecek bir hale getirir. Bu şekilde idrarda eriyen bilirubin, yine idrarla dışarıya atılır. Bebeğin sıvı kaybı olacağından, bu dışarıdan takviye edilir. Tüm bu tedaviler bebeğin beyin hasarına engel olmak için yapılmaktadır. Bilirubin seviyesinin çok fazla yükselmesi ve kernikterus riskinin olması halinde hızla bebekte kan değişimi yapılmaktadır.

Zamanında doğan bebeklerde fototerapi sınırı (Bilirubin seviyesi)

2. gün (25 - 48 saat) % 12 mg/dl

3. gün (48 - 72 saat) % 15 mg/dl

3. günden sonra % 17 mg/dl

Yeni doğan bebeklerde görülen fizyolojik sarılık genellikle 3-10 arasında ortaya çıkmaktadır. Bazı bebeklerde dikkat çeken seviyelere gelen sarılık, bazılarında hafif atlatılır.

]]>
Bebeklerde Sarılık Tedavisi https://www.sarilik.gen.tr/bebeklerde-sarilik-tedavisi.html Sat, 01 Dec 2018 00:06:59 +0000 Bebeklerde sarılık tedavisi, sarılık olan bebekler mutlaka gözlem altında tutularak gerektiği takdirde tedavi edilmelidir. Yeni doğan bebeklerde doğumla birlikte, kanlarındaki alyuvarlar hızla yıkılmakta ve yerine yen Bebeklerde sarılık tedavisi, sarılık olan bebekler mutlaka gözlem altında tutularak gerektiği takdirde tedavi edilmelidir. Yeni doğan bebeklerde doğumla birlikte, kanlarındaki alyuvarlar hızla yıkılmakta ve yerine yenileri yapılmaktadır. Bu sırada açığa çıkan bilirubin bebeğin karaciğer kapasitesini aştığından, kandaki bilirubin seviyesinde yükselme olur. Bu seviye belli bir aşamaya geldiğinde, bebekte sarılık etkileri görülmeye başlar. Önce göz aklarında başlayan sarılık, bilirubinin yükselmesine bağlı olarak baş ve boyun bölgesinde, gövdenin üzerinde, altında, kol ve bacaklarda sarılık etkili olmaya başlar. Kollar ve bacaklarda sarılık görüldüğünde bilirubin maddesinin çok yükseldiği düşünülebilir. 

Bebeklerde sarılık neden tedavi edilmelidir

Sarılığın oluşmasına neden olan bilirubin maddesinin belirli bir seviyeyi aşması halinde, beynin bazı bölgelerinde kalıcı beyin hasarı ve beyin felci gelişebilir. Bu etkiler bebeklerde ilk bir kaç gün içinde uyuklama, gevşeklik ve emmede zayıflama gibi etkilerle kendini belli eder. Bir hafta içinde bebekte tiz sesle ağlama, ateş yükselmesi, havale, başın geriye atılması, solunum düzensizliği ve kasılma gibi etkiler meydana gelmeye başlar. Sarılığın tedavi edilmemesi halinde, bu belirtilerin görüldüğü bebeklerin % 50 si kaybedilebilir. Bu nedenle bebeklerde yeni doğan döneminde ortaya çıkan sarılığın önemsenmesi ve tedavi altına alınması gerekir.

Bebeklerde sarılık tedavisi

Yeni doğan bebeklerde sarılık en kolay şekilde göz aklarından fark edilir. Fakat yeni doğmuş bir bebek zamanının çoğunu uyuyarak geçirdiği için, aileler dikkatli olmazsa sarılığı göremezler. Bunu fark etmek biraz zor olabileceğinden, bebeğin doğumdan sonra bir kaç gün içinde doktora götürülmesi gerekir. Sarılık oranı az bile olsa, bunun ihmal edilmemesi gerekir. Toplumda bebeğe sarı kıyafetler giydirilerek iyileştirmeye çalışmak gibi davranışlar kötü sonuçlara neden olabilir. Bebeğin beyin hasarına neden olabilecek bu tür davranışlar kesinlikle önerilmemektedir. Aksine beyaz kıyafetler giydirilerek, sarılığın daha kolay teşhis edilmesi sağlanmalıdır. 

Sarılık tedavisinin bebeğin bilirubin seviyesinin yüksekliğiyle, vücut ağırlığıyla, doğum haftasıyla ve kaç günlük olduğuna göre yapılması gerekir. Sarılık tedavisi ve takibi uluslararası çizelgelere bakılarak yapılmaktadır. Ancak bu değerler bebeğin özel durumlarında farklılık gösterebilir. Sarılığı olan bebekler mutlaka erken aşamada takibe alınmalıdır. Şiddetli sarılık durumunda bebekler hastanede bakım altına alınmalıdır. Bebeklerin doğumdan sonra ilk 48 saat içinde mutlaka kontrol edilmesi ve sarılık açısından değerlendirilmesi gerekir.  

Bebeklerde Sarılık Tedavisi

Tedavi şekilleri

Fototerapi yöntemi: Yeni doğan bebeğin bilirubin seviyesi yükseliyor, sarılık oranı artıyorsa genellikle ultraviyole ışınların verildiği fototerapi yöntemine başvurulur. Verilen ışığın etkisiyle bilirubin suda eriyerek, idrarla beraber vücuttan atılır. Tedavi sırasında bebeğin gözlerinin zarar görmemesi için, kapatılır. Aynı zamanda anne sütü veriyorsa kesilmemesi gerekir. Çünkü bebekte sıvı kaybı olacağından, daha fazla emzirilmesi uygundur.

Kan değişimi: Kandaki bilirubin seviyesi çok yükseldiğinde bebekte oluşabilecek beyin felcinin önlenmesi ve ağır kansızlık durumunun düzeltilmesi için acil olarak uygulanan bir tedavidir. RH uygunsuzluğu nedeniyle oluşan sarılıkta bu tedavinin birden fazla yapılması gündeme gelebilir. Bu tedavi uygun şartlarda yapıldığında, bebek için risk oluşturmaz. Bu tedavide bebek ölümleri oranı sadece % 0,5 kadardır.

]]>
Çocuklarda Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/cocuklarda-sarilik.html Sat, 01 Dec 2018 08:51:11 +0000 Çocuklarda sarılık, ağız yoluyla bulaşan Hepatit A halk arasında sarılık hastalığı olarak tanımlanır. Bu bulaşıcı olduğunda diğer insanlara da bulaşabilir. Bu hastalık sulardan, tuvaletten ve besinlerden bula Çocuklarda sarılık, ağız yoluyla bulaşan Hepatit A halk arasında sarılık hastalığı olarak tanımlanır. Bu bulaşıcı olduğunda diğer insanlara da bulaşabilir. Bu hastalık sulardan, tuvaletten ve besinlerden bulaşır. İnsanlar arasında temasla yayılır ve salgın halinde görülür. Çocuklarda 2 yaşına kadar genellikle hafif derecede yaşanabilir ve fazla belirti göstermeyebilir. Bazı hastalarda ise ağır bir şekilde geçer ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. Çocukların bu hastalığı geçirirken 3-4 hafta dinlenmeye ihtiyacı olduğundan, okullarından geri kalma gibi olumsuzluklar yaşanır.

Çocuklarda sarılık hastalığının belirtileri nedir

Hastalık belli bir süre kuluçka döneminden geçmektedir. Bu kuluçka dönemi temasla birlikte dört haftayı bulur. Virüsün bulaşmasıyla birlikte ilk haftada belirtiler görülmeye başlar. Hastada baş ağrısı, kusma, bulantı, iştahsızlık, halsizlik, karın ağrısı ve ateş görülmeye başlar. Aynı zamanda karaciğer ve dalakta şişme meydana gelir. Bu belirtiler 4-5 gün devam eder. Ardından ateşte düşme olur. Bu aşamada idrarda koyulaşma, cilt ve gözlerde sararma olur. Dışkı renginde açılma meydana gelir. Sarılık belirtileri çocuklarda 8-11 gün arasında etkili olabilir. Daha sonra düzelme belirtileri görülür. Ancak çocuklarda bu nedenle karaciğer yetmezliği sorunlar oluşabilir. Çocuklar sarılığı hafif atlatsa bile, bu dönemde başka insanlara bulaştıracakları mikroplar nedeniyle özel bir bakıma alınmalı ve başka insanlarla temastan kaçınılmalıdır.

Çocuklarda sarılık tedavisi nasıl yapılır

Genellikle hastalık kendiliğinden düzelme gösterir. Çocuklara uygulanan tedavide belirtilerin giderilmesine ve kontrol altına alınmasına yönelik bir tedavi uygulanır. Belirtilerin olduğu dönemde çocukların istirahat etmesi önemlidir. Çocuklarda kronik karaciğer hastalığı varsa, sarılık daha ağır geçirilir.

Çocuklar sarılık hastalığına karşı nasıl korunma sağlanır

Sarılık hastalığı dışkı ve el yoluyla ağızdan bulaşır.  Bu nedenle hem çocuğun kişisel temizliğine dikkat edilmeli, hem de çocuğun gittiği anaokulu, kreş gibi yerlerde hijyen kurallarına önem verilmesi sağlanmalıdır. Evde tuvalet temizliğine de önem verilmelidir. Tuvalete girildikten sonra eller yıkanmalı, salgınların olduğu dönemde besinlerin daha iyi pişirilmesine, suyun kaynatılarak içilmesine dikkat edilmelidir. Yiyecekler iyi yıkanmalıdır. Ailede bulunan diğer kişilerde temizliğe önem vermelidir. Çocuğun satılık hastalığından korunması için, aşı takviminde bulunan Hepatit A aşısı ihmal edilmeden yaptırılmalıdır.

Çocuklarda Sarılık

Çocukların gittiği anaokulu, kreş gibi yerlerde sarılık salgını varsa

Böyle bir durum olursa, çocuğun bir süre okula gönderilmemesi gerekir. Yine kişisel temizliğine dikkat edilmeli, tuvalet sonrasında sıcak su ve sabunla ellerin yıkanması sağlamalıdır. Temizlik maddeleri çocuğa özel olmalıdır.

Sarılık açısından riskli olan kişiler kimlerdir

Küçük çocukların dışında, sarılık açısından riskli olan kişiler anaokulu ve kreş çalışanları, sağlık görevlileri, temizlik çalışanları ve toplu yerlerde yaşayan kişiler en fazla risk taşıyan gruplar arasındadır.

Hepatit A aşısı ne zaman yapılmalıdır

Çocuklar hijyen kurallarını ve hijyenin önemini tam olarak bilemedikleri için, bu dönem hastalık açısından daha risklidir. Daha önce Hepatit A geçiren çocuklar buna karşı bağışıklık kazanırlar. Ancak 2 yaşını bitiren çocuklar daha önce hastalanmamış iseler, bu aşıyı mutlaka olmalıdır. Aşının yapılan ilk dozunu takiben 6 ay sonra ikinci doz yapılır. Bu sayede yaşam boyu devam edecek koruyuculuk sağlanır.

]]>
Fizyolojik Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/fizyolojik-sarilik.html Sun, 02 Dec 2018 07:38:32 +0000 Fizyolojik sarılık, yeni doğan döneminde bebeklerde görülen sarılıkların çoğunluğunu oluşturur. Anne ve bebek arasında RH uygunsuzluğu ya da kan grubu uygunsuzluğu bulunmadan bütün bebeklerde oluşabilir. Bu raha Fizyolojik sarılık, yeni doğan döneminde bebeklerde görülen sarılıkların çoğunluğunu oluşturur. Anne ve bebek arasında RH uygunsuzluğu ya da kan grubu uygunsuzluğu bulunmadan bütün bebeklerde oluşabilir. Bu rahatsızlık bebeğin karaciğerinin bilirubin maddesini bağırsaktan dışarıya atma sürecinde oluşan bir durumdur. Bu tür sarılıklar genellikle tehlike sınırını aşmaz.

Fizyolojik sarılık nasıl gelişir

Zamanını doldurmuş ve normal ağırlıkta doğmuş olan bebekte sarılığa neden olan madde 4-7 gün arasında yüksek olur. Erken doğan prematüre doğmuş bebeklerde ise bu süre 10 gün kadar olabilir. Sarılığa neden olan bilirubin yüksek seviyelerde olduğunda sinir sisteminde ve beyinde istenmeyen etkilere neden olacağından, bu bebeklerin yakından takip edilmesi gerekir. Fizyolojik sarılık bebeklerde yaşamın ilk 24 saatinde ortaya çıkar. Bu etki gözle görülebilecek düzeyde olur. Bebekte ciltte ve gözün beyaz kısmında sararma meydana geldiğinde, sarılığa neden olan bilirubin düzeyinin 5'in üstünde olduğu düşünülebilir. Normalde bebek doğmadan önce bilirubin düzeyi 2 kadardır. Fakat doğum öncesinde bu madde bebek ve anne arasında bulunan plasenta aracılığıyla temizlendiğinden, bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Bebeğin doğumuyla birlikte ilk 24 saat içinde bebeğin kanında bu madde hızla yükselmeye başlar. Üçüncü günle birlikte had safhaya gelir. Bundan sonra 3-5 gün içinde normal değerlerine iner. Bu bebeğin karaciğerinin bilirubini işleme kapasitesinin normale dönmesiyle sağlanır. Bu tür sarılığın erken dönemde tespit edilmesi ve takibi çok önemlidir. Bu sarılık kendiliğinden düzelme gösterse de, bazı hallerde bilirubin yüksek seviyelere çıkarak beyin hasarına neden olabilir. Bu sebeple yeni doğan bebekler doğum sonrasında belli bir süre takip edilmelidir. Bu süre on gün kadar devam ettirilmelidir. Çünkü bu süreden sonra kan beyin bariyeri kapanacağından, bilirubin kandan beyne geçemez.

Prematüre bebeklerde fizyolojik sarılık nasıl gelişir

Zamanından önce doğmuş olan prematüre bebeklerde bilirubin seviyesindeki yükselme daha geç bir sürede ortaya çıkar. Bu yükselme 10. günle birlikte en yüksek düzeyde olur. Bu durum prematüre bebeklerde 10. gün hastalığı olarak ta tanımlanır. Yeni doğanlarda oluşan fizyolojik sarılıkta bilirubin düzeyi 5'i geçmemelidir. Bu seviyenin bebekte 12-13 değerinden fazla olmasında, prematüre doğan bebeklerde ise 15'in üzerinde olması halinde ışık tedavisi ya da fototerapi adı verilen yöntemin uygulanmasıyla sarılık düzeyi düşürülmektedir.

Hangi bebeklerde sarılık daha dikkatli takip edilmelidir

 • Erken doğan bebekler
 • Doğum sırasında kafa derisi altında kanama meydana gelen bebekler
 • İlk 24 saat içinde sarılık tespit edilen bebekler
 • Emme sorunu olan ve iyi beslenemeyen bebekler
 • Sarılık iki haftadan uzun sürüyorsa
 • Diğer çocuklarda ışık tedavisi gerektirecek kadar sarılık tespit edildiyse
Fizyolojik Sarılık

Fizyolojik sarılık tedavisi nasıl olur

Yeni doğan bebekte bilirubin değeri 5 ve daha üstündeyse bebekte kan değişimine gerek olabilir. Fakat ışık tedavisi denilen fototerapi yöntemi sayesinde bebeklerde kan değişimi yapmadan sarılık tedavisi yapılmaktadır. Bebeklerde 10. günden itibaren kan beyin bariyerinin oluşmasıyla birlikte beyin harabiyeti olmaz. Ancak bu dönemden sonra yüksek düzeyde seyreden bilirubin seviyesi santral sinir sistemi hasarına, dişlerde sarı lekelere ya da çarpık diş oluşumuna ve bebekte istenmeyen hızlı hareketlerin gelişimine sebep olabilir. Bu nedenle sarılık olan bebeklerin yakın takip edilmesi gerekir. Bebeğin kol, bacak ya da karnında sarılık oluştuysa, uykusu fazlaysa, emmesi zayıfladıysa hemen doktora gidilmelidir. Bu süreçte bebeğin sık ve iyi beslenmesi sarılığı atlatması için önemlidir. Bebeklerde oluşan fizyolojik sarılık kendiliğinden düzelse de, bebeğin ilk 3-5 gün içinde doktora kont]]> Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/yeni-dogan-bebeklerde-sarilik.html Sun, 02 Dec 2018 08:59:31 +0000 Yeni doğan bebeklerde sarılık, yaşamın ilk 28 günlük süreci olan yeni doğan döneminde en fazla görülen rahatsızlık sarılıktır. Bu rahatsızlık anne karnında plasenta aracılığıyla gerçekleşen bilirubin madd Yeni doğan bebeklerde sarılık, yaşamın ilk 28 günlük süreci olan yeni doğan döneminde en fazla görülen rahatsızlık sarılıktır. Bu rahatsızlık anne karnında plasenta aracılığıyla gerçekleşen bilirubin maddesinin atılmasının yeni doğan döneminde bebeğin karaciğerinin yetersiz kalması nedeniyle oluşur. Bebeklerin ilk zamanda yeteri kadar gelişmemiş ciğerlerinin bu dengeyi yakalamaması normal kabul edilir. Vücuttan atılamayan bilirubin kan ve dokularda biriktiğinden, göz akında ve ciltte sarı bir renk hakim olur. Hastalığın sarılık olarak anılması bu nedenledir. Bilirubin normalde cilde rengi veren maddedir. Yeni doğan sürecinde bebeklerin % 97'si sarılığın etkisinde kalmaktadır. Ancak her bebekte bilirubin tehlikeli sınırlara çıkmadığından, bu durum fark edilmeden düzelir. Karaciğerin yeteri kadar olgunlaşmaması nedeniyle yaşanan bu tür sarılık fizyolojik sarılık olarak tanımlanır. Doğumdan sonra ilk 24 saat geçince etkilerini göstermeye başlar. 2. ve 3. günde tam olarak etkili olur. Bir hafta içinde de bebekte kalıcı etkiye sebep olmadan düzelme gösterir. Miadından önce doğan prematüre bebeklerde ise, belirtiler daha şiddetli görüldüğünden, iyileşme dönemi daha uzun sürer.

Yeni doğan döneminde görülen sarılıklar

Anne sütü sarılığı: Bu sarılık türü anne sütüyle beslenen bebeklerde daha fazla görülür. Bu anne sütünde olan özel bir madde yüzünden bebeğin kanında bilirubin maddesinin arttığı düşünülmektedir. Ayrıca bebeğin anne sütünü düzensiz emmesi yüzünden sarılık etkili olabilir. Bu sarılık fizyolojik sarılığa göre bir kaç gün sonra başlar ve 10. haftaya kadar sürer. Bebeğe fazla zararlı olmasa da, mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır. Tedavi edilmeyen sarılıklar beyne olumsuz etki yapabilir.

Kan uyuşmazlığından kaynaklanan sarılık: Bu tür sarılık bebek ve anne arasında kan uyuşmazlığı bulunduğunda gelişir. Anneden bebeğe plasentayla geçen antikorlar bilirubin üzerinde etkili olarak, sarılık gelişimine neden olur. Annede RH (-), bebekte RH (+) olduğunda sarılık oldukça tehlikeli olabilir. ABO denilen uyuşmazlıkta sarılık biraz daha hafif seyirli olur. Bu sebeple annenin kan grubu doğumdan önce belirlenerek, takip edilmelidir. İlk doğumlarda yapılması gereken aşı ihmal edilirse, ikinci doğumda bebekte daha ciddi sonuçlar meydana gelebilir.

Patolojik sarılık: Diğer sarılık türlerinin dışında kalan sorunlardır. Bu bebeklerde daha az görülmekte ve bilirubin seviyesi daha fazla olmaktadır. Bu tür sarılıklar da ilk 24 saat içinde gelişir.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık

Fizyolojik sarılık: Bebeğin doğumla birlikte bilirubin maddesini karaciğerde işleyememesi nedeniyle oluşur. Fazla bilirubin kanda ve dokularda birikerek, cilt ve göz aklarında sarılık meydana getirir. Bu tür sarılık yeni doğan bebeklerde en çok oluşan sarılıktır. 

Yeni doğan bebeklerde sarılık nasıl belirlenir

Bebeklerin doğumla birlikte sarılık açısından takip edilmelidir. Doğumdan sonra 24 saat içinde sarılığın görülmesi tanı için önemlidir. Bebeğin çıplak gözle gün ışında kontrol edilmesi gerekir. Susuzluk belirtisi, ateş yükselmesi, halsizlik gibi belirtilerde acilen doktora gidilmelidir.

Yeni doğan bebeklerde sarılık nasıl tedavi edilir

Bilirubin seviyesindeki yükseklik nedeniyle oluşan sarılık ışık tedavisiyle, ilaçlarla ya da kan değişimi yapılarak tedavi edilir. Bilirubin sürekli takip altında tutularak, tehlikeli sınırlara geldiğinde tedavi uygulanır. Yapılan ışık tedavisinde yani fototerapi sırasında özel lambalar altında bebekteki bilirubin seviyesi düşürülmeye ve idrarla atılmaya çalışılır. Bu tedavide bebeğin gözleri kapatılır. Bunun dışında bebeğe zararı olmayan bir uygulamadır. Bu dönemde bebeğin beslenmesine de önem gösterilmesi gerekir.

]]>
Uzamış Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/uzamis-sarilik.html Mon, 03 Dec 2018 05:54:24 +0000 Uzamış sarılık, yeni doğan döneminde bebeklerin çoğunda sarılık görülmektedir. Çıplak gözle görünen sarılık adolesanda 2 mg/dl üstünde, yeni doğan bebekte ise 6 mg/dl üzerinde olduğunda belirlenir. Anne sü Uzamış sarılık, yeni doğan döneminde bebeklerin çoğunda sarılık görülmektedir. Çıplak gözle görünen sarılık adolesanda 2 mg/dl üstünde, yeni doğan bebekte ise 6 mg/dl üzerinde olduğunda belirlenir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde 14 güne kadar sarılığın devam etmesi normal kabul edilir. Bu sürecin üzerinde devam eden sarılıkta, başka patolojik etkenler düşünülmelidir. Normal zamanında doğan bebeklerde 14. günde, erken prematüre doğmuş olan bebeklerde ise 21. günde 10 mg/dl üzerinde olan hiperbilirubinemi olması halinde uzamış sarılık varlığı kabul edilir. Bilirubin yüksekliği direkt ya da indirekt olabilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde % 15 ile 40 oranında sarılık 14 ünden daha fazla sürebilir. Bu yüzden uzamış sarılığın en önemli sebebi anne sütü olarak kabul edilse de, diğer sebeplerde değerlendirmeye alınmalıdır. Uzamış sarılığı olan yeni doğanın teşhisi ve tedavisi açısından etyolojik değerlendirme yapılmalıdır. Uzamış sarılıkta direkt bilirubin düzeyinin yüksekliğinin belirlenmesi için yapılacak tetkikler, teşhis ve tedavi için önemlidir.

Uzamış sarılık nedenleri

 • Anne sütü sarılığı
 • Hemolitik hastalıklar
 • Hipotroidizm
 • Crigler Najjar sendromu
 • Pilor sendromu
 • Pilor stenozu
 • Damar dışında kan birikimi

Uzamış direkt hiperbilirubinemi

Bu bebeklerde hepatit ve bilier atrezi inelemeleri yapılmalıdır. Yeni doğanda hepatit enfeksiyon ve metabolik hastalıklardan dolayı oluşabilir. Bilier atrezi durumunda karaciğer plantasyonu gereken bebeklerde safra kanalının olmamasından sarılık görülebilir. Bu durumda uzamış sarılık etkili olur. Bu bebeklerde açık renkli dışkılama belirgindir. Tedavi yapılabilmesi için ileri tetkikler yapılarak tanı konulmalıdır.

Uzamış indirekt hiperbilirubinemi

Zamanında doğan bebeklerde oluşan uzamış sarılıkta genellikle indirekt hiperbilirubinemi görülmektedir. Bunun da en büyük sebebi anne sütüyle oluşan sarılıktır. Anne sütüyle beslenen bebeklerin yaşamının 2-4 günlerinde oluşan sarılık anne sütüyle beslenme sarılığı sendromu veya anne sütüyle beslenememe sarılığı olarak tanımlanır. Yaşamın ilk haftasında başlamış ve 3 aya kadar devam edebilen sarılıkta ise anne sütü sendromu söz konusudur.

Uzamış Sarılık

Uzamış sarılıkta tedavi nasıl yapılır

Bunun tedavi edilebilmesi için, öncelikle buna sebep olan etkenin belirlenmesi gerekir .Anacak çoğu vakada bunun belirlenmesi çok zordur. Bu durumda hiperbilirubinemi ayrımının direkt ya da indirekt olarak belirlenmesi gerekir. Bebeklerde muayene sırasında bir olgu tespit edilemezse, bazı testlerin yapılması gerekir. Bu testler;

 • Direkt ve indirekt bilirubin, serum total  
 • Kan grubu tayini
 • Tam kan sayımı
 • Tam idrar tahlili ve idrar kültürü
 • Tiroit fonksiyon testleri 

Bu testler sonrasında bilirubin yüksekliği belirlenmezse, karaciğer fonksiyon testleri, ter testi, idrarda ve kanda amino asit düzeyleri, idrarda redüktan madde tespiti gibi ilave testler yapılmalıdır. Sonuçta hipotiroidi, bilier atrezi gibi bir sebep tespit edilirse bunun tedavisi yapılmalıdır. Böyle bir sebep bulunamazsa, uzamış sarılığın anne sütünden kaynaklandığı düşünülebilir. Bu durumda anne sütünün kesilmesi gündeme gelebilir. Bebekte bilirubin seviyesi fototerapi yapılmasını gerektirecek kadar yükselmişse, bu tedavi uygulanır. Bu sınırların üzerine çıkan bilirubin seviyesinde bebeğin kanının değişimi yapılır.

]]>
Sarılık Testi https://www.sarilik.gen.tr/sarilik-testi.html Tue, 04 Dec 2018 04:59:37 +0000 Sarılık testi, bilirubin düzeylerinin yükselmesiyle birlikte sarılık adı verilen sorunun oluşması yüzünden, bunun sebebinin belirlenmesi için uygulanan testtir. Bilirubin düzeylerindeki yükseklik fazla miktarda bilir Sarılık testi, bilirubin düzeylerinin yükselmesiyle birlikte sarılık adı verilen sorunun oluşması yüzünden, bunun sebebinin belirlenmesi için uygulanan testtir. Bilirubin düzeylerindeki yükseklik fazla miktarda bilirubin üretimi olduğunda ya da karaciğerde safra yollarında tıkanıklık olduğunda, siroz, akut hepatit benzeri karaciğer hastalıklarında ya da bilirubin metabolizmasındaki genetik sorunlar yüzünden karaciğerin zamanında bilirubin işlememesi ve uzaklaştıramaması gibi durumlarda yaşanır.

Yeni doğan döneminde genellikle bebeğin 1-3 günlük olduğunda bilirubin düzeylerinde yükseklik görülür. Bu çoğunlukla fizyolojik sarılık olarak gelişir. Zamanında doğan bebeklerde % 60 oranında görülürken, erken doğan prematüre bebeklerde daha yüksek oranda oluşur. Bebeklerde doğumla birlikte gelen kırmızı  kan hücrelerinde yıkım oluşmaya başlar. Bu dönemde karaciğerin yeteri kadar olgunlaşmamış olması yüzünden, bilirubin karaciğerde metabolize edilemez. Bu durumda kanda ve dokularda bilirubin artışı meydana gelir. Bu sorun genellikle bir kaç günde düzelir. Bebek ve anne arasındaki kan uyuşmazlığından oluşan sarılığa yeni doğan hemolitik hastalığı adı verilir.

Yetişkinlerin ve çocukların hepatit, siroz gibi karaciğer hastalıklarının ya da safra taşlarının tanısının koyulması, hastalıkların seyri açısından bilirubin düzeylerinin ölçülmesi gerekir.

Sarılık testi ne zaman istenir

Hastanın muayenesinde anormal karaciğer fonksiyonu belirtileri görülmesi sonucunda bilirubin testi istenebilir. Bilirubin düzeyinin belirlenmesi için aşağıdaki durumların varlığı aranır.

 • Kişide sarılık belirtileri varsa
 • Hastanın aşırı oranda alkol kullanımı varsa
 • İlaç toksisitesinden kuşku duyulursa
 • Hepatit virüslerine maruz kalındıysa
 • İdrarın koyu sarı renkte olması halinde
 • Bulantı ve kusma olması halinde
 • Karın bölgesinde ağrı ya da şişkinlik olması halinde
 • Kronik karaciğer hastalığına eşlik edecek genel bitkinlik ve yorgunluk olması halinde bilirubin düzeylerinin belirlenmesi istenir.
Sarılık Testi

Sarılık testinin sonucu ne anlama gelir

Yeni doğanlarda: Yeni doğanlarda aşırı bilirubin bebeğin henüz gelişmekte olan beyin hücrelerinde zarara neden olup, zeka geriliği, öğrenme ve gelişim kusurları, işitme kaybı gibi etkilere neden olacağından, bilirubin oranının yükselmemesi gerekir. Test sonucunda bilirubin kritik seviyelere yükseldiyse, bunun düşürülmesi için hemen tedaviye başlanmasına sebep olur.

Yetişkinlerde ve çocuklarda: Uygulanan testle karaciğerde olan hasarı, karaciğer hastalıkları ya da sarılığın takibi için bilirubin seviyelerinin takip edilmesi gerçekleşir. Bilirubin yüksekliği hemolitik anemi, pernisiyöz anemi, orak hücreli anemi, hepatit, siroz, karaciğer travması, ilaç etkileşimi, alkol kullanma alışkanlığı gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Test ile bunların tespit edilmesi mümkün olur. Bilirubin düzeyleri düşük çıkarsa, bunların takip edilmesine gerek duyulmaz. 

]]>
Sarılık Nedir https://www.sarilik.gen.tr/sarilik-nedir.html Tue, 04 Dec 2018 13:57:30 +0000 Sarılık nedir, kanda bilirubin düzeyindeki artıştan dolayı göz aklarının, cildin ve mukozaların sarı renk alma durumu sarılık olarak tanımlanır. Bu etken sadece bir belirti olarak değerlendirilmeli ve sebepleri ara Sarılık nedir, kanda bilirubin düzeyindeki artıştan dolayı göz aklarının, cildin ve mukozaların sarı renk alma durumu sarılık olarak tanımlanır. Bu etken sadece bir belirti olarak değerlendirilmeli ve sebepleri araştırılmalıdır. Safra kanallarında olan bir taş bile sarılık nedeni olabilir. Karaciğer iltihaplanması olan hepatit genellikle virüslerle birlikte gelişse de bazı ilaçlar, bağışıklık sistemindeki sorunlar, toksik maddelerde buna neden olabilir. Genellikle viral hepatit ve sarılık birbirine karıştırılan bir durumdur. Fakat sarılık sadece bir belirtidir. Farklı hastalıklar sarılık belirtisi verebilir. Hepatit genellikle A, B, C, D, E virüslerinin sebep olduğu bir rahatsızlıktır. A ve E virüsleri dışkıyla atılmaktadır. A virüsüyle oluşan sarılıkta, bunun ortaya çıkmasından 2 hafta önce ve 1 hafta sonra bulaşıcı özellikte olur. Bunlar virüslü dışkıyla kirlenen sulardan ve gıda maddelerinden bulaşır. Kirlenmiş yüzeylerle temas etmek hastalığın yayılmasında etkilidir. B ve C virüsleri kan yolu, enjektör, ortak kullanılan diş fırçası, jilet gibi araçlar, cinsel ilişki gibi yollarla bulaşır. Bu rahatsızlık anne karnında olan bebeğe de geçebilir. Hastalarda halsizlik, mide bulantısı, iştahsızlık, karında ağrı, ciltte ve göz aklarında sararma, idrarda koyulama gibi belirtiler görülür. Kısa süreli ateş, eklem ağrıları eşliğinde gibal enfeksiyonlar geçirilebilir. Hepatitlerden A ve E tamamen iyileşme gösterirken, B ve C hepatitleri kronik bir hal alabilir. Siroza dönerek, karaciğer kanserine neden olabilir. 

Sarılık neden oluşur

 • Vücutta fazla miktarda bilirubin üretiminden
 • Safra kanallarında meydana gelen tıkanıklıktan

Bilirubin alyuvarlara rengini veren, oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobinin parçalanması nedeniyle oluşur. Ömrünü dolduran alyuvarlar öldüğünde içindeki hemoglobin açığa çıkar. Bunlar bilirubine dönüştürülüp karaciğere gelir. Burada çözünür hale getirilip safraya atılır. Karaciğerde bir bozukluk olması halinde bilirubin safraya atılamadığından, kanda birikmeye başlar. Bunun dokulara yansımasıyla sarılık meydana gelmeye başlar. Bilirubinin artışıyla yaşanan alyuvar yıkımlarında, safra taşlarının akımı engellemesinde sarılık meydana gelebilir. Ancak sarılığın en önemli sebebi hepatitlerdir. Sarılığın bulaşıcılığı söz konusu olduğunda, viral hepatitlerin varlığı düşünülmelidir.

Sarılık türleri nelerdir

Sarılığın ortaya çıkışına bağlı olarak üç türde sarılık gelişir.

Hemolitik sarılık: (Pre hepatik Karaciğer öncesi sebepler) Normalde günlük bilirubin üretimi 300 mg kadar olmaktadır. Bilirubin düzeyinin yükselmesi halinde kandaki bilirubin düzeyi artar. Bu hiper bilurubinemi olarak tanımlanır. Bunun yanında karaciğer öncesi ya da hemolitik sarılık olarak ta tanımlanır. Artan bilirubin idrarla atılmadığından, mukozaya yerleşerek ciltte ve göz aklarında sarı renge sebep olur.

Sarılık Nedir

Tıkanma sarılığı: (Post hepatik Karaciğer sonrası sebepler) Bu sarılıkta bilirubin üretiminde artış yoktur. Tıkanmaya safra taşları ya da karaciğer tümörleri neden olmaktadır. Bu etki bilirubinin bağırsaklara geçişine engel olur.

Hepatoselüler sarılık: (Hepatik Karaciğere ait olan sebepler) Karaciğer hücrelerinin toksik maddeler, alkol gibi maddelerle hasar alması yüzünden bilirubin miktarında azalma meydana gelir. İdrarda koyulaşma görülürken, dışkıda beyazlaşma olur. Karaciğerde bozulma olduğundan, AST ve ALT oranlarında artışta olur. İştahsızlık ve bulantıyla gelişen sarılık hepatojen sarılık olarak ta tanımlanır. Bu tür sarılıkların mutlaka dikkate alınması gerekir. 

Yeni doğan sarılığı: Bebeklerin yeni doğan döneminde karaciğerin bilirubini işleyememesi yüzünden kanda belirli bir seviyeye kadar bilirubin yükselmesi olur. Bebeklerde eritrosit ömrü kısa olduğundan, doğumla beraber ihtiyaçtan fazla eritrosit oluşur. Özellikle prematür]]> Bebeklerde Sarılık Belirtileri https://www.sarilik.gen.tr/bebeklerde-sarilik-belirtileri.html Wed, 05 Dec 2018 08:55:48 +0000 Bebeklerde sarılık belirtileri, yeni doğan döneminde bebeklerde çeşitli etkenler yüzünden ortaya çıkan sarılık, oldukça sık görülür. Tedavisi kolay bir şekilde yapılan rahatsızlığın, erken dönemde belirlene Bebeklerde sarılık belirtileri, yeni doğan döneminde bebeklerde çeşitli etkenler yüzünden ortaya çıkan sarılık, oldukça sık görülür. Tedavisi kolay bir şekilde yapılan rahatsızlığın, erken dönemde belirlenerek takip edilmesi gerekir. Sarılık bebeklerde cilt ve göz aklarında sarı renkle fark edilebilen bir durumdur. Cildin sarı renge dönüşmesi bilirubin adı verilen maddenin etkisiyle olur. Kana rengini veren, dokulara oksijen taşınmasını sağlayan kan hücrelerinin parçalanmasıyla ortaya çıkan bilirubin, normalde kana karışarak karaciğer tarafından temizlenir.

Bebeklerde sarılık belirtileri

Bebeklerde yeni doğan döneminde kırmızı alyuvarlar normalden daha fazla olur. Doğumla beraber bu hücreler hızlı bir şekilde yıkıma uğrarlar. Karaciğerin bunlara işleme kapasitesi bu dönemde yavaş olduğundan, bebeklerde belli oranda sarılık olması normal bir durum kabul edilir. Bu şekilde gelişen sarılık yaşamın 2-4. günlerinde ortaya çıkar. Bunlar genellikle 1-2 hafta içinde rahatsızlık vermeden kendiliğinden düzelme gösterir.

Bebeklerde görülen patolojik sarılık nedenleri arasında en fazla görüleni kan uyuşmazlığı nedeniyle, aşırı miktardaki kan hücresinin yıkılmasıyla oluşan sarılıktır. Bu şekilde de kana fazla oranda bilirubin karışır. Bu sarılıklar genellikle ultraviyole ışık tedavisiyle düzeltilir. Eğer buna müdahale edilmezse, beyni etkileyerek kalıcı beyin hasarına sebep olabilir. Bu ışık tedavisi bilirubin maddesinin hızlı bir şekilde kandan atımını sağlar. 

Bebekte ciltte başlayan sarılık hızlı bir şekilde koyulaşarak belirgin hale gelir. Bu sırada bebek daha az emer ve daha çok uyumaya başlar. Bu etki bebekteki sarılığın artmasına neden olur. Bilirubin düzeyinin fazla miktarda artması ve beyni etkilemesi halinde, bebekte tiz sesle ağlama görülür. Başını geriye doğru atar. Bu etkiler bebeğin havale geçirmesine bile sebep olabilir. Bu aşamaya gelen bir bebekte genellikle zeka ve motor gelişme geriliği ve görme sorunları meydana gelir. Bebekteki sarılık ilk başta yüzde başlayarak, sırayla göğüs, karın, kol ve bacaklara doğru iner. Göz aklarında sarılık olduğunda, durum iyice belirgin hale gelir. Sarı renk en iyi şekilde gün ışığında ve floresan ışığı altında belirgin olur. Parmakla cilde bastırılıp kaldırılırsa, sarılık belirgin şekilde görülebilir.

Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Hangi bebekler sarılık açısından daha iyi takip edilmelidir

 • Zamanından önce doğan bebekler
 • Sarılık bebekte ilk 24 saat içinde etkili olmaya başladıysa
 • Doğumda kafa derisinde kanama oluşan bebekler
 • Emme sorunu yaşadığı için, yeterince beslenemeyen bebekler
 • İki haftadan daha uzun süre sarılığı devam eden bebekler
 • Büyük kardeşlerinde ışık tedavisine varacak kadar sarılık tespit edilen bebekler daha iyi takip edilmelidir.

Bebeğin karın, kol ve bacaklarda oluşan sarılığı bulunuyorsa, uykuya daha fazla düşüyorsa, emmesi azalmış ve kilo kaybediyorsa hemen doktora götürülmelidir. Bu belirtiler bilirubin düzeyinin arttığını gösterir. Bebeğin hem doktor kontrolüne alınması, hem de beslenmesine özen gösterilmesi sarılığın daha çabuk atlatılmasına yardımcı olur. Bebeklerde yeni doğan döneminde oluşan sarılık genellikle kendiliğinden düzelse bile, bazı bebeklerde müdahale edilmesi gerekli olabilir. Bu nedenle bebeklerin doğumdan sonraki 3-5 gün içinde doktor tarafından muayene edilmesi gerekir.

]]>
Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer https://www.sarilik.gen.tr/bebeklerde-sarilik-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 05:37:58 +0000 Bebeklerde sarılık nasıl geçer, yeni doğan bebeklerde sarılık kendiliğinden düzelme gösterse de, bazı durumlarda müdahale edilmesi gerekir. Sarılık bebeklerde çoğunlukla 1-2 haftada geçer. Ancak daha ciddi sorunla Bebeklerde sarılık nasıl geçer, yeni doğan bebeklerde sarılık kendiliğinden düzelme gösterse de, bazı durumlarda müdahale edilmesi gerekir. Sarılık bebeklerde çoğunlukla 1-2 haftada geçer. Ancak daha ciddi sorunlarla karşılaşmamak için bebeklerin doktor kontrolünde olması gerekir. Bebeklerde anne karnında olduğu dönemde alyuvarlar normal kişilerden daha farklı olur. Ancak doğumuyla birlikte herkeste olan alyuvarlar bebeklerde de üretilmeye başlar. Önceki alyuvarların yıkılmasıyla bilirubin maddesinde artış görülür. Bebeğin karaciğeri henüz tam olarak işlev göremediğinden, bilirubini yeteri kadar işleyemez. Bu durumda kanda bilirubin artışı olmaya başlar. Bu durum bebekte sarılığın görülemeye başlamasına neden olur. Önce göz aklarında sarılık oluşmaya başlar. Bilirubin artışı devam ettikçe sarılık vücudun diğer yerlerine yayılır. En son kollara ve bacaklara indiğinde sarılık had safhaya ulaşmış olur. Sarılık bu durumda kendiliğinden düzelme gösterse de, tedavi uygulanmazsa bebekte kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu nedenle bebekler doğduktan sonra ilk haftada doktor kontrolüne götürülmelidir. Sarılık bazı bebeklerde anne sütünün yeterince alınmaması, anneden sarılık geçmesi, kan grubu uyuşmazlığı, doğuştan olan enzim rahatsızlığı gibi etkenlerden dolayı da oluşabilir. 

Sarılığın yükselmesi hangi belirtileri verir

En belirgin özellik bebeğin cildinde sarılığın giderek koyulaşmasıdır. Bunun dışında bebeğin daha fazla uyuması, emmesinin azalması buna eşlik eden belirtilerdir. Sarılığın beyni etkilemesi halinde bebekte tiz sesle ağlama, başını arkaya atma, havale geçirme gibi etkiler izlenebilir. İleri aşamalarda zeka ve motor gelişim geriliği, görme ve işitme sorunları oluşabilir. Bu yüzden sarılık görülen bebekler bir an önce doktora götürülmelidir. Bazı bebekler sarılık açısından daha özenli takip edilmelidir. Bunlar;

 • Erken zamanda doğan bebekler
 • Doğum sırasında zorlanmanın etkisiyle kafa derisinde kanama olan bebekler
 • Doğumla ilk 24 saat içinde sarılık tespit edilen bebekler
 • Emme sorunu yüzünden beslenemeyen bebekler
 • Sarılık sorunu 2 haftadan daha fazla süren bebekler daha özenli takip edilmelidir.
Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer

Bebeklerde sarılığın geçmesi için ne yapılır

 • Bebekte sarılık tespit edilirse, mutlaka düzenli bir şekilde kontrol edilmelidir.
 • Bebeğin bir doktor tarafından muayene edilmesi ve kanında bulunan bilirubin düzeyi tespit edilmelidir.
 • Meydana gelen sarılığın sebebi belirlenmelidir. Bu sebep belirlendikten sonra, ortadan kaldırılmalı ve sarılığın düzelmesi sağlanmalıdır.
 • Sarılık olan bebekler daha sık emzirilmeli ve vücudundaki sıvı kaybı telafi edilmelidir.
 • Sarılık belli bir seviyenin üzerine çıktığında, hastanede ışın tedavisi yani fototerapi uygulanmalıdır. Bu tedavide ışın bebeğin cildine direkt olarak yansıtılmamalı, gözleri bu ışıktan korumak için kapatılmalıdır.
 • Havanın sıcak ve güneşli olması halinde, bebek dışarıya çıkarılmalıdır.
 • Anne sütünden kaynaklanan sarılıkta, anne sütü kesilmemelidir. Bu tür sarılıklar daha hafif düzeyde olur. Doktor uygun görürse, anne sütüne bir kaç gün ara verilebilir. Daha sonra anne sütüne başlandığında, sarılık yeniden artış göstermez.
 • Bebeğin karaciğer enzimlerini aktif hale getirebilmek için, bir kaç gün sürecek ilaç tedavisi uygulanabilir.
]]>
Bebeklerde Sarılık Ne Kadar Sürer https://www.sarilik.gen.tr/bebeklerde-sarilik-ne-kadar-surer.html Thu, 06 Dec 2018 15:34:10 +0000 Bebeklerde sarılık ne kadar sürer, sarılık yeni doğan bebeklerde gelişen bir rahatsızlıktır. Yaşamın ilk 28 gününü kapsayan yeni doğan döneminde zamanında doğan bebeklerde % 60 oranında, erken doğan prematüre Bebeklerde sarılık ne kadar sürer, sarılık yeni doğan bebeklerde gelişen bir rahatsızlıktır. Yaşamın ilk 28 gününü kapsayan yeni doğan döneminde zamanında doğan bebeklerde % 60 oranında, erken doğan prematüre bebeklerde ise % 80 oranında görülür. Sarılığın bebeklerde ne kadar devam edeceği altta yatan nedene göre ve bebeğin bakımıyla ilgilidir. Bebeklerin hepsinde ilk haftada görülen kanda bilirubin maddesinin birikimiyle oluşan fizyolojik sarılık genellikle 1-2 hafta içinde düzelme gösterir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen patolojik sarılıkta vücudun normal işleyişinde bozulma olduğundan, sarılık biraz daha uzun sürebilir. Bebeklerde oluşan sarılık karaciğeri etkileyen virüslerin neden olduğu sarılıktan farklıdır. Sadece vücuttan atılamayan ve kanda biriken bilirubin maddesi nedeniyle sarılık oluşmaktadır. Ancak yine de bebeklerin doktor takibi altında olması gerekir. Çünkü bilirubin seviyesinin çok yükselmesi durumunda, bebeğin beyin ve sinir sisteminde hasara neden olabilir.

Bebeklerde sarılık neden olur

Bebeğin doğumuyla birlikte, anne karnında olan alyuvarları yıkılarak, yeni alyuvar üretimi gerçekleşir. Bebeklerdeki alyuvarların ömrü yetişkinlere göre daha kısa olur. Bu sırada bilirubin maddesi açığa çıkmaktadır. Bebeğin doğduğunda karaciğeri bu fazla miktardaki bilirubini işleyerek dışarı atamaz. Bunu yapabilmesi için belli bir süreye ihtiyacı vardır. Bu süreçte bilirubin düzeyi belli bir oranın üzerine çıktığında, sarılık gelişmeye başlar. Göz aklarından başlayan sarılık, başa, boyun, kol ve bacaklarla birlikte bütün vücuda yayılır. Sarılığın ayaklara ve ellere ulaşması halinde, bilirubin düzeyi fazla oranda artmış kabul edilir. Bilirubin maddesi normalde cilde rengini veren maddedir. Ancak fazla olduğunda, ciltte sarılık etkisi gösterir.

Fizyolojik sarılık ne kadar sürer

Anne karnında plasenta aracılığıyla işlenen bilirubin maddesi, doğumla birlikte bebeğin karaciğerinin yetersiz kalması nedeniyle kanda yükselmeye başlar. Bu bilirubin maddesinin yükselmesi fizyolojik sarılık olarak tanımlanır. Bebekte doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkar. Bu türdeki sarılık 3. ve 5. günlerle beraber düşmeye başlar. Bu tür sarılık genellikle kendiliğinden düzelme gösterir. 1-2 haftada sarılık düzeyi normale döner. Zamanından önce doğan bebeklerde ise 2-4 haftaya kadar uzayabilir. Ancak yine de bebeklerin doktor kontrolünde tutulması gerekir. Bilirubin düzeyinin fazla miktarda yükselmesi halinde, tedavi edilmesi gerekir.

Bebeklerde Sarılık Ne Kadar Sürer

Anne sütü sarılığı ne kadar sürer

Anne sütüyle beslenen bebeklerde genellikle ilk haftada ortaya çıkan bir sarılıktır. Bu bebeklerde beslenme yetersizliği olması ve az miktarda kalori almalarına bağlı olarak gelişen bir sarılıktır. Bebekler sağlıklı olmasına rağmen, ciltleri sarı görünmektedir. Bu tür sarılıklar bebelerde 12. haftaya kadar sürebilir. Bu süreçte genellikle anne sütünün kesilmesine gerek kalmaz. Fakat bazı bebeklerde bir kaç gün ara verilebilir. Bu tür sarılığın tam olarak neden olduğu bilinmemektedir.

Patolojik sarılık ne kadar sürer

Bu tür sarılık bebeklerde ilk 24 saatte başlayan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken sorunlardır. Zamanından önce erken doğan bebeklerde 21 gün devam eden, normal zamanında doğmuş olan bebeklerde ise 14 günden daha fazla devam eder. Bebekte sarılıkla birlikte başka bir hastalıkta olabilir. Bu tür sarılık genellikle bebek ve anne arasındaki kan grubu uyuşmazlığından gelişir. RH uyuşmazlığından gelişen sarılık, anne negatif, bebek pozitif RH değeri taşıdığında gelişir. Bu tür sarılıklar ciddi sonuçlara neden olacağından, bebeklerin tedavisi aksatılmamalıdır.

]]>
Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Geçer https://www.sarilik.gen.tr/yeni-dogan-sariligi-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 16:39:29 +0000 Yeni doğan sarılığı nasıl geçer, yaşamın ilk 28 günlük süreci yeni doğan dönemi olarak tanımlanır. Yeni doğanlarda zamanında olan doğumlarda % 60 oranında görülen sarılık, erken dönemde doğan bebeklerde % Yeni doğan sarılığı nasıl geçer, yaşamın ilk 28 günlük süreci yeni doğan dönemi olarak tanımlanır. Yeni doğanlarda zamanında olan doğumlarda % 60 oranında görülen sarılık, erken dönemde doğan bebeklerde % 80 oranında görülmektedir. Yeni doğan sarılığı genellikle fizyolojik sarılık olur. Bunlar tehlikeli olmadan, 1-2 hafta içinde kendiliğinden geçmektedir. Cilde sarı rengini veren bilirubin adındaki maddenin kanda seviyesinin yükselmesi nedeniyle, ciltte aşırı birikme olmasıyla sarılık oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklerde kanda kırmızı küre hücreleri fazla olduğundan, bunların yıkımında bilirubin ortaya çıkar. Doğum öncesinde annenin karaciğerinde temizlenen bilirubin, doğumla birlikte bebeğin karaciğerinde temizlenmeye başlar. Ancak karaciğerin yetersiz kalması halinde, yeni doğan sarılığı oluşur. Bu durumun erken dönemde tespit edilmesi son derece faydalıdır. Kendiliğinde geçecek olsa da, bazı durumlarda bilirubin çok yüksek seviyede olacağından, beyin hasarı oluşabilir. Bu yüzden bebeklerin ilk on günde doktor kontrolünde olması gerekir. 

Yeni doğan sarılığı nasıl tedavi edilir

Yeni doğan sarılığı genellikle iki hafta içinde düzene girer. Ancak bebekler bu süreçte mutlaka doktor takibinde olmalıdır. Bilirubin seviyesinin yüksek olması halinde bebeğin fototerapi adı verilen florasan ışığının altına tutularak tedavi edilmektedir. Bu ışık tedavisinde özel lambalar kullanılmaktadır. Bu tedavinin uygulanmasının sebebi kanda bulunan fazla bilirubinin idrarda eriyecek seviyeye gelmesini sağlamak ve bu şekilde vücuttan atılmasına sebep olmaktır. Uygulanan fototerapi bebek için zararlı bir tedavi değildir. Bu tedavide bebeğin gözlerinin zarar görmemesi için kapatılır. Fakat bazı hallerde yan etki olarak ciltte bronzlaşma, kırmızı döküntüler, sulu ve sık dışkılama gibi belirtiler oluşabilir. Tedavi sırasında bebekten kan alınarak bilirubin seviyesi sürekli olarak kontrol altında tutulur. Bilirubin seviyesinin düşmesinden sonra, tedavi sonlandırılır. Genellikle ışık tedavisi bitirildikten sonra, iki gün içinde bilirubin seviyesinde yeniden yükselme olur. Bu nedenle bebeklerin bu süreçte doktor kontrolünde tutulması tavsiye edilir. 

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Geçer

Bebeklerin tedavisi sırasında iyi beslenmesi gerekir. Bu sayede bilirubin dışkıyla birlikte dışarıya atılır. Yeni doğa sarılığı kan grubu uyuşmazlığından kaynaklanırsa, bebeğin kanının değiştirilmesi gerekir. Bebeklere hangi tedavinin uygulanacağına genel sağlık durumu, kilosu ve bilirubin seviyesi dikkate alınarak karar verilir. Yeni doğan bebeklerde sarılık olması halinde, beslenmesine özen gösterilmesi bunun çabuk atlatılmasını sağlar. Ancak bilirubin seviyesinin tehlikeli boyutlarda olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bu nedenle doğumdan sonraki 3-5 gün içinde bebeğin doktor kontrolüne götürülmesi gerekir. Bu sayede bebekte kalıcı sorunların önüne geçilebilir.

]]>
Yeni Doğan Sarılığı https://www.sarilik.gen.tr/yeni-dogan-sariligi.html Fri, 07 Dec 2018 09:40:30 +0000 Yeni doğan sarılığı, yeni doğmuş olan bebeklerin kanındaki bilirubin miktarında meydana gelen artıştan dolayı oluşan bir sarılıktır. Sarılığın belirtisi doğumdan sonraki hafta içinde ortaya çıkar. Yeni doğ Yeni doğan sarılığı, yeni doğmuş olan bebeklerin kanındaki bilirubin miktarında meydana gelen artıştan dolayı oluşan bir sarılıktır. Sarılığın belirtisi doğumdan sonraki hafta içinde ortaya çıkar. Yeni doğan bebeklerde en sık rastlanan sorunlar arasında kabul edilmektedir. Miadını dolduran bebeklerde % 60 oranında görülürken, miadını doldurmadan erken doğan bebeklerde % 80 oranında sarılık görülür.

Yeni doğan sarılığı nasıl gelişim gösterir

Anne karnında olan bebeklerin kanındaki alyuvarların yapısı normal kişilerden daha farklı olur. Bu alyuvarlar HbF fetal hemoglobin türündendir. Doğumdan sonra bu alyuvarların işlevini yitirmesi nedeniyle, parçalanma ve yıkım meydana gelir. Bu alyuvarların yerine HbA hemoglobin alyuvarlar üretilir. Diğer alyuvarların hızla parçalanması nedeniyle aşırı miktarda bilirubin açığa çıkar. Bilirubin normalde karaciğerde işlenerek vücutta atılmaktadır. Bebeğin karaciğeri bu yükü kaldıramazsa, bilirubin işlenemediğinden vücutta birikmeye başlar. Kandaki oranı arttıkça, bu cilde etki ederek cildin sarı rengi artmaya başlar. Bilirubin zaten cilde renk veren bir maddedir. Bu artışın olması bebekte yeni doğan sarılığının oluşmasına neden olur.

Yeni doğan sarılığı kaç türlü gelişir

 • Fizyolojik sarılık: Bebeğin anne karnında olduğu dönemde kanında olan bilirubinin zararı olmaz. Bu bilirubinin plasenta ile annenin kanına geçmesinden ve annenin karaciğerinde işlenmesinden kaynaklanır. Doğum sırasında bebekteki 1-2 mg/dl olan bilirubin seviyesi, giderek artmaya başlar. Bu durumda fizyolojik sarılık meydana gelir. Yeni doğan sarılıklarının çoğunluğu bu türdendir. Bebeğin karaciğerinin bilirubini işleyememesi yüzünden oluşur.
 • Anne sütü sarılığı: Bu tür sarılık anne sütüyle beslenen bebekleri etkilemektedir. Anne sütü alan bebeklerin % 15'inde bilirubin seviyesi 12 mg/dl oranında çıkar. Mamayla beslenen bebeklerde bu oran % 4 kadardır. Bu sarılık sırasında bebeklerde hastalık belirtisi ya da kilo sorunu oluşmaz. Genellikle ikinci haftada azalır, bir kaç ay içinde etkisini yitirir.
 • Patolojik sarılık: Fizyolojik ya da anne sütü nedeniyle olmayan sarılıklar patolojik olarak kabul edilir. Bu tür yeni doğan sarılığı oldukça az görülür. Bunda bilirubin seviyesi daha yüksek olur. Bu sarılık doğumdan sonraki bir gün içinde ortaya çıkar.
Yeni Doğan Sarılığı

Yeni doğan sarılığının sebepleri nelerdir

Bu rahatsızlığın oluşması için bazı etkenlerde rol oynayabilir. Bunların arasında yeni doğan sarılığında kan grubu uyuşmazlığı neden olabilir. Bu durum söz konusu olduğunda alyuvarlar hızla parçalanır ve bilirubin oranı artar. Şeker hastası annelerin bebeklerinde, bebeğin yeterince beslenememesi halinde, doğumda suni sancı kullanılması halinde, idrar yolu enfeksiyonu olduğunda, doğuştan olan enzim hastalıklarında, doğumların zor olması halinde bebeğin travmaya maruz kalması halinde yeni doğan sarılığı gelişebilir. 

Bebeğin sarılık olduğu nasıl anlaşılır

Sarılık rahatsızlığı ilk başta yüzde etkisini gösterir. Kanda olan bilirubin seviyesi yükseldikçe sırasıyla göğse, karın bölgesine, kollara ve bacaklara doğru yayılım gösterir. Bebeğin göz akları da sarı renge dönüşür. Bu etkilerin fark edilmesiyle birlikte bebeğin hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir. Yapılan muayene sonucunda bebeğin bilirubin seviyesini düşürmesine yardımcı olacak tedbirler alınır. Bilirubin seviyesinin giderek yükselmesi halinde, ciltteki sarılık giderek koyulaşır. Bebek daha fazla uyur, anne sütü almayı azaltır. Bu durumda sarılık oranı artmaya başlar. Beynin etkilenmesi halinde, bebekte tiz bir sesle ağlama gelişir, başını arkaya atar ve havaleye kadar gidebilecek bir süreç yaşanır. Bu bebeklerde zeka ve motor gelişim geriliğiyle, görme ve işitme sorunları meydana gelir.

Hangi bebekler yeni doğan]]> Sarılık Tedavisi https://www.sarilik.gen.tr/sarilik-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 05:13:22 +0000 Sarılık tedavisi, doktor kontrolünde ve nedenlere bağlı olarak yapılmalıdır. Hastalık bilinen dört nedene bağlı olarak görülebilir. Bu nedenlerin ortadan kaldırılarak, hastalığın tedavisine başlanması gerekir Sarılık tedavisi, doktor kontrolünde ve nedenlere bağlı olarak yapılmalıdır. Hastalık bilinen dört nedene bağlı olarak görülebilir. Bu nedenlerin ortadan kaldırılarak, hastalığın tedavisine başlanması gerekir.

Sarılık türleri ve tedavi yolları nelerdir 

Hemolitik sarılık tedavisi: Alyuvarların tahrip olması sonunda safranın kana karışması nedeniyle görülen hastalık türleri arasında yer alır. Kalıtsal olması sebebiyle, ailedeki kişilerin kontrol altında tutulması gerekir. Hastalığın tedavi yolu, hemoliz nöbetleri yaşandığı sırada kan nakli yapılması, ayrıca bu sebeple büyüyen dalağın alınması yoluyla olmaktadır. Yapılacak bu cerrahi yöntem, hastaların rahatlamasını sağlayarak, hastalık belirtilerinin azalmasını ve kaybolmasını sağlar.  Hastalığın tam olarak iyileşmesini sağlamayan bu yöntem de, dalağın alınması sadece hücrelerin dalağın süzgecinden kurtulmasını sağlayarak, hemoliz krizlerine neden olmayarak hastayı rahatlatır.Hastalığı ağır bir şekilde yaşamayan kişilerde bu cerrahi yöntemin kullanılması gerekmeyebilir. Hafif belirtiler gösteren durumlarda, yıl içerisinde 2-3 kez B12 vitamini ile folik asit takviyesi yapılması uygun görülebilir. Dönüşümlü olarak verilecek bu maddeler, alyuvar yıkımının olduğu hastalık türlerinde faydalı olacaktır. Hastalığı yaşayan kişilerin 8-10 yaşlarına kadar beklenerek, cerrahi girişimin yapılması öngörülür.

Hepatik sarılık tedavisi: Bir virüs sebebiyle karaciğerin tahrip olması ve görevini yerine getiremediği durumlarda hastalığın yaşanmasıdır. Bu sarılıkların en bilinenleri Hepatit B ve Hepatit C olarak gösterilebilir. Bu hastalık türünde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Karaciğerin durumuna göre uygulanacak ilaç tedavisine karar verilir. İnterferon ilaçlar, karaciğer hasarını azaltarak, virüsün çoğalmasını önleyecektir. Hastalık ileri seviyelere ulaştıysa bu ilaçlardan fayda sağlanamaz. Kullanımı da zararlı olacağı için, tavsiye edilmez. Hastalık hafif seyrediyorsa, iğne uygulaması yapılmaktadır. Bu işlemin ne kadar süre ile uygulanacağına hastanın durumuna göre karar verilmesi gerekir. Çünkü yan etkileri olabilecek bir uygulamadır. Bağışıklık sistemini de harekete geçiren bir ilaçtır. Kullanılacak Lamivudine ilaçların ise, yan etkisi bulunmamaktadır. İnterferonla birlikte uygulandığında daha etkili olabilecek bir tedavi yolu olarak bilinir. İlaç kullanıldığı sürece virüsleri etkisiz hale getirecektir. Ribavirin ve interferon ilaçlar da hastalığın tedavisinde başarılı olmaktadır. Bırakıldığında virüslerin çoğalması kaçınılmaz olacaktır. Uygulanacak diyet ve egzersiz programları da fayda sağlayacaktır. Alkolden uzak durmak, proteinli besinleri azaltmak hastalığın kontrol altında tutulmasını kolaylaştıracaktır.

Sarılık Tedavisi

Obstrüktif sarılık tedavisi: Safra kanallarının tıkanması sebebiyle yaşanabilecek hastalık türüdür. Daha çok yetişkinlerde yaşanabilecek bu durumda, ana safra kanalında bulunabilecek taşlar ve safra kesesi içerisinde olabilecek taşlar, endoskopik tedavi yolu ve safra kesesinin cerrahi yöntemlerle alınması ile tedavi edilecektir. Kanallarda bulunan taşlar ise, balon yöntemi kullanılarak ince bağırsağa yönlendirilir. ERCP yoluyla, papilla kesilerek ince bağırsağa safra akışı kolaylaştırılır. Hasta pankreas kanseri sebebiyle bu sorunu yaşıyorsa, cerrahi yöntemlerin uygulanması gerekecektir. Ameliyat yapılamayacak kadar ağır kanser vakalarında, hastanın safra kanalı içerisine endoskopik yöntemlerle ya da  karaciğerden girerek, ince bir tüp olan stend uygulaması yerleştirilir. Bu uygulama safra akışını sağlayacağı için, hastanın şikayetleri azalacaktır.

Bebeklerde görülen yeni doğan sarılığı tedavisi: Bu hastalık türü çoğunlukla iki hafta içerisinde kendiliğinden iyileşecektir. Doktor nezaretinde takip edilmesi gerekir. Bilirubin seviyesi yüksek seyreden hastaların, florasan ışığı altında takip edilmesi gerekir. Bu yöntem bilirub]]> Sarılık Neden Olur https://www.sarilik.gen.tr/sarilik-neden-olur.html Sat, 08 Dec 2018 23:28:48 +0000 Sarılık neden olur, sarılık ciltte, mukozada ya da gözlerde sarı rengin oluşmasıyla ortaya çıkar. Sarı pigment kırmızı kan hücrelerinin ürünü olan bilirubin nedeniyle oluşur. Bilirubin vücutta eski kan hücrele Sarılık neden olur, sarılık ciltte, mukozada ya da gözlerde sarı rengin oluşmasıyla ortaya çıkar. Sarı pigment kırmızı kan hücrelerinin ürünü olan bilirubin nedeniyle oluşur. Bilirubin vücutta eski kan hücrelerinin yenilenmesi sırasında açığa çıkar. Vücutta normal olarak her gün % 1 oranında kırmızı kan hücresi kendisini yeniler. Bunların yerine yenileri oluşur. Eskiyen kan hücreleri karaciğerde işlenerek, vücutta atılır. Bu şekilde açığa çıkan bilirubin dışkıyla birlikte vücuttan dışarıya atılır. Karaciğer bu hücrelerle başa çıkamadığı zaman, kanda bilirubin birikmeye başlar. Bunlar belirli sayıda artış gösterdiğinde, sarılık meydana gelir.

Sarılık kan hücrelerinin fazla sayıda ölmesi, karaciğerde hasar olması, karaciğere gereğinden fazla yüklenilmesi ya da karaciğerden çıkan bilirubinin safra kanalıyla bağırsağa geçerken sorunların olması halinde oluşabilir. Bebeklerde yeni doğan  döneminde sarılık olmaktadır. Doğum süreciyle birlikte kırmızı kan hücrelerinin ömrünü doldurmasıyla birlikte, bebeğin karaciğerinin bu yükü kaldıramaması yüzünden fizyolojik sarılık meydana gelebilir. Doğum sonraki ilk hafta henüz anne sütünü bile yeterince almadan bilirubin birikimi kolay olur. Bu tür sarılık genellikle kendiliğinden ya da ışık tedavisiyle geçmektedir. Ancak hem yetişkinleri, hem de bebekleri etkileyen patolojik sarılık, sebebine ya da şiddetine bağlı olarak sağlık açısından sorun oluşturur. Kan uyuşmazlığı, kan hastalıkları, genetik nedenler, karaciğer rahatsızlıkları, safra kanalındaki tıkanıklıklar, bazı ilaçlar ve enfeksiyonlar gibi farklı nedenlere bağlı olarak sarılık gelişebilir. Fizyolojik sarılıkta erken doğumda, susuz kalma, doğumda zorlanma gibi etkenlerden dolayı ciddi bir duruma gelerek, patolojik sarılığa dönüşebilir. 

Sarılık sebepleri nelerdir

Çocuklarda sarılık sebepleri: Çocuklarda meydana gelen sarılık anne sütünden, safra kesesi hastalığı olan biliyer atrezi, karaciğerdeki bilirubini işleyen enzimlerin yetersizliğinde oluşan gilbert sendromu, alyuvarların kısa ömürlü olması, otoimmün hepatit, sıtma, yeni doğan sarılığı, karaciğerde oluşan viral hepatit gibi sebeplerden oluşabilir.

Sarılık Neden Olur

Yetişkinlerde sarılık sebepleri: Yetişkinlerde genellikle karaciğerden kaynaklanan sebepler sarılığa neden olabilir. Bunlar arasında alkolden kaynaklı siroz, hepatit rahatsızlıkları, karaciğere yeteri kadar kan veya oksijen gitmemesi gibi sebepler sayılabilir. Bunların dışında safra kesesinde kanallarda olan tıkanıklıklar, pankreas kanseri, alyuvarların kısa ömürlü olması gibi sebeplerde sarılık oluşumunda etkilidir.

Sarılık nasıl belirti verir

Bu rahatsızlık bir anda ortaya çıkabileceği gibi, zaman içinde yavaş bir gelişimde gösterebilir. Hastalarda göz aklarında, ciltte sarı renk görülmesi en belirgin belirtiler arasındadır. Sarılığın şiddetli olanlarında bu renk değişimi kahverengiye döner. Hastada göz aklarında sarılık  olmadan, ciltte sarılık olması halinde, başka etkenlerin araştırılması gerekir. Bu arada ağız içi sararır, idrar rengi koyulaşır, dışkının rengi ise kil rengine dönüşür.

]]>
Sarılık Nasıl Geçer https://www.sarilik.gen.tr/sarilik-nasil-gecer.html Sat, 08 Dec 2018 23:48:59 +0000 Sarılık nasıl geçer, sarılık bir hastalık olarak kabul edilmemelidir. Bu sorun bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu belirtinin çeşitli sebepleri olabilir. Bunlar arasında safra kanallarında taş olması Sarılık nasıl geçer, sarılık bir hastalık olarak kabul edilmemelidir. Bu sorun bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu belirtinin çeşitli sebepleri olabilir. Bunlar arasında safra kanallarında taş olması yer alır. Bu sarılık belirtisi oluşmasına neden olur. Virüsle oluşan hepatit hastalığı da halk arasında sarılık olarak bilinir. Bunlar birbirinden farklı olgulardır. Yeni doğan döneminde bebeklerde görülen sarılıkta, hepatitle alakalı değildir. Bu tür sarılık bulaşıcı değildir. 

Sarılık türleri

Hemolitik sarılık: Alyuvarların hızlı bir şekilde parçalanması nedeniyle açığa çıkan aşırı bilirubin maddesini karaciğerin aynı hızla safraya dönüştürememesi yüzünden oluşan belirtiler Hemolitik sarılık olarak tanımlanır. Bu safra kanallarının tıkanması sonucu oluşan sarılıkla sadece göz aklarının sararmasıyla benzerlik gösterir.

Hepatik sarılık: Bu virüs nedeniyle oluşan sarılıktır. Bu sarılıkta karaciğer hücrelerinde şişme oluşur. Bu nedenle safra yollarında tıkanma meydana gelir. Tıkanma yüzünden bilirubin bağırsaklara geçemez ve idrara karışır. Bilirubin bu durumda idrarla vücut dışına atılır. Bu etkilerinden dolayı buna karaciğer sonrası sarılık denir. Bu tür sarılık mutlaka hastanede tedavi edilmelidir.

Obstrüktif sarılık: Bu sarılığın oluşma nedeni safra yollarının tıkanmasıdır. Bunun diğer sarılıklarda olduğu gibi göz aklarında sarılık oluşturması ortak özelliğidir. Aynı zamanda boyun, gövde, yüz, kol ve bacaklarda sararma olur. İdrar renginde de koyu kahve ve sarı renk arasında değiştiği gözlenir. Ciltte kaşıntı, dışkıda kil rengi görünüm ve kokulu dışkılama vardır.

Sarılık nasıl tedavi edilir

Yeni doğan sarılıkları genellikle 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Ancak bu süreçte takip edilmesi çok önemlidir. Bilirubin seviyesi yüksek seyrediyorsa ya da giderek yükseliyorsa fototerapi denilen özel floresan ışığı altında tedavi edilir. Burada özel lambalar kullanılarak, bilirubin suda eriyecek duruma getirilir. Bu şekilde idrarda eriyip, vücut dışına atılır. Bu tedavi bebeğe zararlı değildir. Ancak gözlerinin kapatılması gerekir. Bazı hallerde yan etki olarak ciltte kızarıklık, döküntü, bronzluk, sulu ve sık dışkılama görülür. Bu sırada bebeğin kanında bilirubin seviyesi sürekli olarak kontrol edilir. Işık tedavisinin bitmesinden sonra, bilirubin seviyesi biraz yükselme gösterirse de, sarılık bir süre sonra geçecektir. Bu süreçte bebeğin beslenmesine dikkat edildiğinde, bilirubin dışkı yoluyla daha kolay atılır.

Sarılık Nasıl Geçer

Kan grubu uyuşmazlığından olan sarılıkta, bilirubin düzeyi aşırı oranda yükselirse kan değişimi yapılır. Bu tedaviler arasında hangisinin uygulanacağına bebeğin vücut ağırlığı, hastalıkları, gebelik haftası, kaç günlük olduğu ve bilirubin seviyesi dikkate alınarak karar verilir. Bebeklerde bilirubin düzeyinin tehlikeli sınırlara yükselmesine neden olmamak için, doğumdan sonra ilk 3-5 gün içinde bebeğin doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca doğum öncesinde anne ve babanın kan grupları bilinmeli, kan uyuşmazlığı dikkate alınmalıdır. Sarılığın tespitinde hiç beklenmeden doktora gidilmelidir.

Sarılık için evde alınacak tedbirler

Bebeğin gün ışığına çıkarılması gerekir. Güneş ışığına çıkarılan bebeklerin vücudunda bilirubinin kimyasal bağlarının doğal yollarla yıkılmasına yardımcı olunur. Doktorun önerisiyle evde özel lambalar kullanılabilir. Güneş ışığı bu tedaviye yardımcı olacak özelliktedir. Bu sırada bebeğin gıda alımının arttırılması gerekir. Beslenmesi iyi olan bebeklerin boşaltım sistemi daha iyi çalışacağından, dışkı ve idrar atımı hızlanacaktır. Bu bilirubinin dışarıya atılımını arttıracaktır. Özellikle anne sütü sindirimi iyi olduğundan, bağırsak hareketleri daha düzenli çalışır. Bu süreçte bebeğin verdiği belirtiler dikkatle izlenmelidir. Gözlerinde ve cildinde oluşabilecek sarılık ta]]> Bebeklerde Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/bebeklerde-sarilik.html Sun, 09 Dec 2018 18:24:37 +0000 Bebeklerde sarılık oldukça sık görülen bir durumdur. Bebekler doğumdan sonraki 28 günlük sürecinde yeni doğan olarak adlandırılır. Bu dönemde normal olarak doğmuş olan bebeklerin % 60 ı, erken doğmuş olanları Bebeklerde sarılık oldukça sık görülen bir durumdur. Bebekler doğumdan sonraki 28 günlük sürecinde yeni doğan olarak adlandırılır. Bu dönemde normal olarak doğmuş olan bebeklerin % 60 ı, erken doğmuş olanların % 80 i sarılık geçirmektedir. Genellikle 1-2 haftada geçen rahatsızlık, bebeklerde fazla tehlike yaratmaz. Bunun oluşma nedeni, anne karnında alyuvarların parçalanması sırasında oluşan bilirubinin annenin karaciğeri tarafından temizlenmesi, doğumdan sonraki dönemde bilirubini bebeğin kendisinin temizlerken ciğerlerinin yetersiz kalmasıdır. Bu maddeyi dışarıya atamayan bebek sarılığa yakalanır. Bilirubin sarı renkli pigmentlerden oluştuğundan, vücuttaki fazla bilirubin bebeğin cildine geçerek, sarı renkli görünüme sebep olur. Önce yüzde başlayan rahatsızlık, göz aklarının sararmasıyla ilerler. Sonra göğsüne, karın, kol ve bacaklara inerek tüm cilt sarıya döner. Gün ışığında daha iyi fark edilen renk değişimi, hastalığın teşhisinde önem taşır.   

Bebeklerde sarılık belirtileri nelerdir

Bebeklerin tüm cildini saran renk değişikliğinin yanında, daha fazla uyuması ve süt emmesinin azalması dikkat çeker. Bilirubinin beynini etkilemesi halinde tiz bir ağlama, başını geriye atma ve havale geçirme gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerin görüldüğü bebeklerde daha sonra gelişim geriliği, işitme ve görme sorunları görülebilir.   

Hangi bebeklerde sarılık yönünden takip edilmelidir

 • Anneyle bebek arasında kan grubu uyuşmazlığı varsa,
 • Erken doğmuş olan bebekler,
 • Doğumda başındaki deri altında kanama yaşananlar,
 • İlk 24 saat içerisinde sarılık belirtileri görülen bebekler,
 • Beslenmesi yetersiz olan bebekler,
 • Bebeğin diğer kardeşlerinde daha önce ağır sarılık yaşanması,
 • İki haftadan fazla süren sarılık,  
Bebeklerde Sarılık

Bebeklerdeki sarılık nedenleri nelerdir

Fizyolojik sarılık: Doğumdan sonra görülen normal sarılıktır. 1-2 hafta içerisinde iyileşme gösterir. Bebeğin vücudundaki bilirubin zararsız seviyelerdedir.

Yetersiz anne sütünden kaynaklanan sarılık: Fizyolojik sarılığa benzese de, daha şiddetli etkileri vardır. Anne sütü yetersiz kaldığında oluşur.

Anne sütünden kaynaklanan sarılık: Sütte bulunan bir maddeden kaynaklanan hastalık, bu maddenin bebeğin bağırsaklarında bulunan bilirubini geri emmesiyle oluşur. Doğumdan sonra 4-7 günde başlayan hastalık 3-10 hafta arasında tedavi edilir.

Kan grubu uyuşmazlığından kaynaklanan sarılık: Annenin RH negatif kan grubuna, bebeğin RH  pozitif kan grubuna sahip olduğu durumlarda ve annenin 0 grubunda, bebeğin A veya B kan grubunda olması oluşan kan grubu uyuşmazlıklarında yaşanan sarılıktır. Ağır seyreden hastalık doğumdan sonraki 24 saat içerisinde ortaya çıkar. Kan değişimine kadar gidebilen durum, mutlaka tedavi edilmelidir.

Bebeklerdeki sarılığın evde tedavi edilmesi nasıl olur (Fototerapi)

Bunun amacı bebeği anneden koparmadan evde tedavi etmektir. Durumu ağır olmayan bebeklerde uygulan bir tedavi şeklidir. Uygun koşullara sahip olan hasta bebekler için, eve özel fototerapi cihazı kurulur. Aileye cihazın kullanımı öğretilerek, bebeğin takip edilmesi sağlanır. Bebekten günlük olarak alınacak kan örneğinden, bilirubin seviyelerinin ölçümü yapılmalıdır. İsteğe bağlı olduğundan, aileler isterse evde tedaviyi kabul etmeyebilir.

Evde fototerapi tedavisinin faydaları nelerdir

 • Ağır yaşanmayan sarılıklarda, bilirubin yükselmesinin önlenmesi,
 • Bebeğe ev ortamında daha rahat bakılması,
 • Fototerapi alan bebeklerin anne sütüyle beslenmesini sağlaması,
 • Anne ile bebek arasındaki bağı koruması,
 • Hastanede yaşanabilecek olumsuzluklarını önlemesi,
]]>
Sarılık Nasıl Bulaşır https://www.sarilik.gen.tr/sarilik-nasil-bulasir.html Mon, 10 Dec 2018 01:39:25 +0000 Sarılık nasıl bulaşır, sarılık bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıktığından, her durumda bulaşıcılığı bulunmaz. Ancak bulaşıcı sarılık olarak bilinen viral hepatit hızla yayılarak, insan sağlığın Sarılık nasıl bulaşır, sarılık bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıktığından, her durumda bulaşıcılığı bulunmaz. Ancak bulaşıcı sarılık olarak bilinen viral hepatit hızla yayılarak, insan sağlığını tehdit eden duruma gelebilir. Erken teşhis yapıldığında, tedavi edilebilen viral hepatit, tedavisi yapılmadığında karaciğer kanseri ve siroz sebebi olabilir. Dünyada sigaranın ardından ikinci önemli kanserojen tehdit olarak kabul edilmektedir.

Viral hepatit belirtileri

Hastada iştahsızlık, halsizlik, karnın sağ üst tarafında ağrı, mide bulantısı, göz aklarında ve ciltte sararma, idrar koyulaşması gibi etkilere neden oluyor. Bulaşıcı sarılık hastada genellikle 4-6 hafta süren bir seyir göstermektedir. Hepatit B, C ve D virüsleriyle oluşan bulaşıcı sarılık kronikleşme eğilimi gösterebilir. Bunlardan en fazla D virüsünde kronikleşme oranı yüksektir. C virüsünde % 80, B virüsünde ise % 10 seviyelerinde kronikleşme eğilimi vardır.

Bulaşıcı sarılık nasıl bulaşır

Hepatit A: Besin maddeleri ve suyla bulaşır.

Hepatit B: Vücut sıvıları ve kan yoluyla bulaşır. Bu virüs taşıyıcı anneden bebeğe geçebilir. Virüsün vücuda girmesiyle birlikte yaklaşık olarak 17 hafta içinde ortaya çıkar. Kan ve tükürük, ter ve cinsel organ sıvıları gibi vücut sıvıları açık yaralardan, çatlaklardan bile bulaştığında, sarılığın kolaylıkla yayıldığı görülür. Ancak en fazla cinsel ilişki yoluyla bulaşma görülür.

Hepatit C: Bu virüste kan ve vücut sıvılarıyla bulaşıcı özelliğe sahiptir. Anneden bebeğe geçme olasılığı bulunmaktadır. Bu virüse karşı geliştirilmiş bir aşı yoktur.

Hepatit D: Bu virüs sadece Hepatit B hastası olan ve taşıyıcı olan kişilerde görülmektedir. Bunun ortaya çıkışı 2-8 hafta sürmektedir. Virüsün bulaştığı enjektörle, kanla, iğne ve cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır. Hepatit B gibi belirtiler gösterir.

Sarılık Nasıl Bulaşır

Hepatit E: Bu virüsün bulaşması dışkı ve ağız yoluyla olmaktadır. Hastalık kronikleşme eğilimi göstermemektedir. Ancak aşısı yoktur. Hepatit B ile aynı belirtileri gösterir.

Hepatit G: Bu virüs kan yoluyla bulaşmaktadır.

Viral hepatitlerden korunmak için geliştirilen aşı Hepatit B için etkin bir korunma sağlar. Aşıda bulunan madde virüsün bir bölümünün rekombinan adlı teknikle, laboratuvar ortamında suni olarak üretilmektedir. Bunun vücuda verilmesinden sonra çoğalma etkisi ve enfeksiyon oluşama olasılığı olmaz. Aşı özgün antikorlar üretmeye başlar. Vücuda giren virüslere karşı yok etme özellikleri olur. Aşının 3 doz halinde uygulanmasıyla, hepatit B virüsünden dolayısıyla sarılıktan korunma sağlanır. Annede hepatit B olması ya da taşıyıcı olması halinde ilk doz doğumla birlikte 12 saat içinde, ikinci doz 1-2 aylıkken, son dozun 6 aylıkken yapılması gerekir. Annede bu virüsün olmaması halinde ilk doz 2 ay içinde, ikinci doz 4 aya kadar, üçüncü doz ise 6-18 ay arasında yapılabilir.

]]>
Sarılık Hastalığı https://www.sarilik.gen.tr/sarilik-hastaligi.html Mon, 10 Dec 2018 08:36:23 +0000 Sarılık hastalığı, viral hepatit denilen virüs adı verilen mikroorganizmalar tarafından oluşturulan, karaciğerin yaygın iltihabik hastalığıdır. Halk arasında sarılık viral hepatitle çoğu zaman karıştırılır Sarılık hastalığı, viral hepatit denilen virüs adı verilen mikroorganizmalar tarafından oluşturulan, karaciğerin yaygın iltihabik hastalığıdır. Halk arasında sarılık viral hepatitle çoğu zaman karıştırılır. Normalde sarılık bir belirti olarak kabul edilir. Hastalıkların bir kısmı sarılık belirtisine neden olabilir. Fakat bunların viral hepatitle yani sarılık hastalığıyla ilgisi yoktur. Hastalık A, B, C, D, E ve G ile tanımlanan farklı virüslerle oluşur.

Sarılık türleri nelerdir

 • Hemolitik sarılık: Kanda alyuvarların tahrip olmasıyla, safra kana karışır. Hastada idrar rengi normal olmasına rağmen, dışkı koyu renktedir.
 • Hepatik sarılık: Virüs nedeniyle oluşan karaciğer iltihabıdır. Karaciğer hücrelerinin şişmesiyle safra yolları tıkanır. Belirtiler yavaş seyreder, hastada ateş, ishal ve kusma ile iştahsızlık görülür. Bu tür sarılık en fazla görülen rahatsızlıktır.
 • Obstrüktif sarılık: Bunun sebebi safra kanallarının tıkanmasıdır.

Tüm sarılık hastalıklarındaki ortak belirtiler arasında olan sarı renk ilk başta göz aklarında oluşur. Daha sonra yüzde, boyunda, gövde, kol ve bacaklarda sarılık meydana gelir. İdrarın rengi ise sarıyla koyu kahverengi arasındadır. Cilt kaşıntılı, dışkı kil renginde ve kötü kokuludur. 

Sarılık hastalığı nasıl bulaşır

Bulaşıcı olan virüsler aracılığıyla oluşan sarılık hastalığında, A ve E virüsleriyle oluşanlar dışkıyla atılır. A virüsünün oluşturduğu sarılık ortaya çıkmadan iki hafta önce ve bir hafta sonra oldukça bulaşıcıdır. Bu şekilde oluşan hepatitler dışkıyla kirlenen su ve gıda maddeleriyle ağızdan bulaşır. Virüs bulaşan yüzeylerle yapılan temasla, virüsün bulaşması yayılmasına neden olur. Hepatit A virüsü ellere bulaştığında, saatlerce canlı olarak kalabilir. Bu nedenle ellerin sabunla yıkanması faydalı olur. B ve C virüsleri kan yoluyla, mikrop bulunan enjektörlerin ya da iğnelerin kullanılmasıyla, ortak kullanılan jilet, diş fırçası gibi maddelerin kullanımıyla, cinsel ilişkiyle bulaşır. Bu virüsler anneden bebeğe geçebilir. B virüsüyle hastalanmış olan kişilerde, virüsün geçişi bir çok hastada tespit edilememektedir.

Sarılık Hastalığı

Sarılık hastalığının tedavisi nasıl yapılır

Hastalarda A ve E hepatitler tamamen tedavi edilebilir. Ancak B ve C hepatitler ise kronikleşebilir. Hepatit B günümüzde önemli bir sorundur. Günümüzde yapılan aşı uygulamaları sayesinde hepatit B için korunma sağlanmaktadır. Fakat hepatit C aşısı henüz yoktur. Kronikleşen sarılıklarda siroz ve ileri aşamalarda karaciğer kanseri gelişebilir. Hepatit C toplumda fazla yaygın değildir. Ancak hemodiyaliz hastalarında ve kan nakli yapılan hastalarda ciddi bir tehlikedir. Hepatit B hastalarının bir bölümü kısmi iyileşirken, bir bölümü taşıyıcı olarak kalır. Taşıyıcı olanlar korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmalı, kan vermemelidir. 6-12 ayda bir mutlaka karaciğer tetkiklerini yaptırmaları gerekir. Alkol kullanımından kaçınmaları, ilaç kullanırken mutlaka doktora danışmaları gerekir. Aşı yapıldığında kişilerde % 95 oranında korunma sağlanır. Kazanılan bağışıklık yaklaşık olarak 5 yıl süreyle devam eder. Hastalara bunun dışında kolay sindirilecek ve az yağlı yiyecekler verilmelidir. Glikozdan zengin besinler verilmelidir. İstirahat etmesi tavsiye edilir. Akut rahatsızlıklar 4-6 haftada iyileşme gösterir. Kronik olanlarda farklı tedaviler uygulanır. E virüsüyle bulaşan hepatitler hamile olan kişilerde daha ağır seyreder. Hastalar yaşamının farklı dönemlerinde farklı virüslerle hepatit yani sarılık hastalığı geçirebilir.

]]>
Sarılık Belirtileri https://www.sarilik.gen.tr/sarilik-belirtileri.html Mon, 10 Dec 2018 22:30:54 +0000 Sarılık belirtileri ilk olarak ateşlenme ve vücutta görülen kırıklıklar olmaktadır. Sarılık özellikle havaların bozulması ile birlikte baş gösteren bir salgın hastalık türüdür. Bilhassa çocuklarda görülen bu hastalık Sarılık belirtileri ilk olarak ateşlenme ve vücutta görülen kırıklıklar olmaktadır. Sarılık özellikle havaların bozulması ile birlikte baş gösteren bir salgın hastalık türüdür. Bilhassa çocuklarda görülen bu hastalık bulaşıcı bir özellik taşımaktadır.Sarılığın kuluçka süresi oldukça uzun olmakla birlikte, 10 ile 40 gün arasında ortaya çıkmaktadır. Sarılık esnasında kanda bulunan bilirubin düzeyinin artması ile birlikte göz, deri ya da mukozalarda sarıya dönük bir renk meydana gelmektedir. Bu organların sarı renge dönüşmesi sarılığın belirtisi olmakla birlikte başka bir hastalığın da belirtisi olabilmektedir. Sarılık diğer bir deyişle karaciğerin iltihaplanması olarak adlandırılabilir. Sarılığı kesin olarak tespit etmek oldukça zordur. Bunun için birkaç önemli laboratuvar testleri yapılmalı ve kesin teşhis konulmalıdır. Sarılık sadece çocuklarda görülmez. Bazen de yetişkinlerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Sarılığın birçok önemli nedeni olabilir. Fakat belirtileri genel olarak değişik şekillerde görülebilir.

Sarılık belirtileri şunlardır;
 • Sarılık belirtileri arasında ilk olarak gözlerdeki akın ya da cildin sarı bir renk alması yer alır. Eğer sarılık düzeyi ilerlediyse sarı renk git gide kahverengiye doğru dönüşmektedir. 
 • Sarılık görülmeye başlandığında ağzın içi sarı renk almaya başlamaktadır.
 • Sarılık belirtileri arasında idrar renginin giderek koyulaşması ya da kahverengi renge dönüşmesi de yer alır.
 • Sarılık geçiren kişinin dışkısı açık renge dönüşmekte hatta kil rengi gibi bir renk almaktadır. 
 • Sarılık belirtileri arasında bulantı ile birlikte kusma, üşüme ve nefes alırken zorlanma da yer almaktadır.
 • Sarılık oluşmaya başladığı anda safra maddelerinin deri altında birikmesi nedeni ile ciltte kaşıntılar da meydana gelmektedir.
Sarılık pek çok bebeğin dünyaya geldiği hafta geçirdiği rahatsızlıklardan biridir. Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde görülebilen sarılık belirtileri çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bebeklerde görülen sarılığın nedenleri arasında ilk olarak anne sütü yer alır. Anne sütünde yer alan bazı maddelerin sarılığa neden olmasından kaynaklanmaktadır. Anne sütüne bir süre ara verilmesi ile birlikte sarılık giderilebilir. Sarılığın her yeni doğan 10 bebekten 1 tanesinde görülme nedenlerinden birisi de emzirme sarılığı denilen, bebeğin yetersiz anne sütü almasından kaynaklanan sarılıktır. Bebeklerde görülen sarılığın diğer nedenleri ise; Glibert sendromu, Hemolitik anemi, Otoimmün hepatit, ve viral hepatitler olabilmektedir. 

Sarılık Belirtileri
Sadece bebeklerde görülme olasılığı bulunmayan sarılık belirtileri yetişkinlerde ise şu nedenlerden kaynaklanır.Alkol kullanımı nedeniyle karaciğerin zarar görmesi, safra kesesinden kaynaklanan rahatsızlıklar, Glibert sendromu, karaciğere yeteri kadar oksijen gitmemesi, pankreas kanseri, viral hepatitler ve ilaçlardan kaynaklanan hepatit yetişkinlerde görülen sarılığın nedenleri arasında yer almaktadır.

Sarılığın insan vücuduna bulaşmasının iki nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler;
 • Vücutta fazla miktarda bilirubin üretilmesi
 • Safra yollarında oluşan tıkanıklık nedeni ile sarılık oluşmaktadır.
 • Sarılığa karşı alınabilecek önlemler ise şunlardır;
  • Sarılık belirtileri görülmeden önce alınabilecek en iyi önlem Hepatit B aşısı olacaktır.
  • Sarılık oluşan hastaya mümkün olduğunca sindirimi kolay besinlerin tüketimi önerilir.
  • Hasta az yağlı beslenmeye özen göstermelidir.
  • Tedavi esnasında üzüm, bal ve glikozca zengin besinlerin tüketimi de oldukça önemlidir.
  Sarılığın ilk belirtileri arasında yer alan bulantı, kusma, üşüme ve gözlerde sararma ile birlikte en kısa sürede bir hekime başvurulması gerekir. Sarılık belirtileri ile birlikte en kısa sürede doktor kontrolünden geçilmesi g]]> Sarılık https://www.sarilik.gen.tr/sarilik.html Tue, 11 Dec 2018 11:19:02 +0000 Sarılık; diğer adıyla “hepatit” hastalığı, kandaki bilirubin oranının artması sonucu ciltte belirgin bir sarılık olması halidir. Karaciğerin iltihaplanması sonucu oluşur.Kişiden kişiye bulaşma şeklinde Sarılık; diğer adıyla “hepatit” hastalığı, kandaki bilirubin oranının artması sonucu ciltte belirgin bir sarılık olması halidir. Karaciğerin iltihaplanması sonucu oluşur.

  Kişiden kişiye bulaşma şeklinde olabildiği gibi, alınan bazı, zehirli maddelerden dolayı bağışıklık sisteminin bozulması şeklinde de ortaya çıkabilir. Ciltteki sarılık durumu tk başına sarılığa delil değildir. Örneğin yeni doğanlarda oluşan sarılık bilinen “viral hapatit” değildir. Doğumdan sonraki ilk ay içerisinde, kırmızı kan hücrelerinin(alyuvarlar) fazla olur ve onların parçalanması sonucu bilirubin oranı artar ve cilt sarı renge bürünür. Bunun sebebi ise; bebek doğmadan önce annesinin karaciğeri bebeğin kanını temizler. Bebek doğduktan sonra doğal ortama ayak uydurana kadar karaciğeri tarafından atılamayan bilirubinin bu etkiyi yaratmasıdır. Hepatite bazı virüsler sebep olur bunlar; A,B,C,D,e virüsleridir. Bunlardan A ve E virüsleri, dışkı ile dışarı atılabilecek kadar basit virüslerdir bulaşma yolları; kişisel temas, temizlenmemiş besin tüketimidir. B ve C virüsleri daha tehlikelidir. Kan yoluyla, ortak jilet veya diş fırçası kullanımı, cinsel ilişki, anne karnında sirayet suretiyle bulaşırlar. Bir anda ortaya çıkabildikleri gibi zaman içerisinde yavaş yavaşta olabilirler. 

  sarılık

  Sarılık Belirtileri;

   1-Ciltteki belirgin sarılığın yanı sıra en belirgin olanı gözün beyaz bölümün sarı renge bürünmesidir.

   2-halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı,

   3-karnın üst tarafında ağrı, 

   4-idrarın koyulaşması, 

   5-kısa süreli ateş görülmesidir. 

  Nadiren de olsa eklem ağrıları da görülür. A ve E virüs kaynaklı sarılık tedavi neticesinde iyileşirken B ve C virüs kaynaklı olanlar kroniktir. B türü bebeklik döneminde aşı yapılarak bağışıklık kazanılabildiği gibi C türünün aşısı bulunmamaktadır. C türü ilerleyen dönemlerde “Siroz” hastalığına çevirme olasılığı yüksektir. Bu durumu alkol kullanımı ve ağır ağrı kesiciler kullanmak tetikler. Ortaya çıkış şekillerine göre dört sınıfa ayrılırlar. 

  Sarılık Türleri;

  Hemolitik sarılık; günlük bilirubin üretimi 300 mg kadardır. Sadece cilde sarı renk vermeye sebep olur. 

  Tıkanma sarılığı; bilirubin üretimi artmaz ama safra yollarında tıkanma olur. 

  Hepatoselüler sarılık; en önemli olan türüdür. Karaciğerin özellikle alkol kullanma sonunda hasara uğraması sonucu oluşur. 

  Yeni doğan sarılığı.

  Sarılık, toplumun % 10’da görülen bir hastalıktır. En yaygın olanı B türüdür. Bulaşma yolları sınırlı olduğundan toplumu tehdit etmez. Fakat fuhuş turizminin yaygın olduğu ülkelerde büyük bir sorun haline gelmiştir. 

  Korunma Yolları; 

  Kan bağışı sırasında bağışçıların tahlillerinin muhakkak yapılması lazımdır. 

  Korunmasız(kondom) ilişkiye girmemek gerekmektedir. 

  Hastalığa tanı tahliller neticesinde konur. Bu hastalığın akut olan türlerinde belirli bir tedavi yöntemi yoktur. Sadece sindirimi kolay gıdalar verilmeli, doğal glikozu yüksek üzüm, incir, bal gibi gıdalarla bağışıklık sistemi desteklenmeli ve hasta istirahat etmelidir. Kronik olan türlerinin tedavi yöntemleri ile ilgili araştırmalar hala devam etmekte olup yeni gelişmeler mevcuttur.

  ]]>